Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!
Ediz Tenşi 14.12.2017

Amerika Birleşik Devletleri resmi olarak Freestyle BMX ekibini kurdu.Ve bu önemli anlarda Bob Haro da ordaydı. Geçtiğimiz Temmuz'da Köln'de görüştüğümüz Bob Haro'ya BMX Freestyle'ın olimpik bir spor dalı olması konusunda ne düşündüğünü sormuştuk. Sitemiz için bu konuda düşüncesini resmi bir açıklama ile yazılı verip veremeyeceğini sormuştuk. BMX dünyasında bu soru biraz tartışma konusu olduğu için Bob bu konuda resmi bir açıklama yapmayı tercih etmedi ancak sözlü olarak bizlere BMX'in dünyada tanınmasını sağlayacak herşeye sıcak baktığını söylemişti. ABD Freestyle ekibini ziyaret etmesi de Bob'un bu konuyu ciddi olarak desteklediğini gösteriyor. Gelelim haberimize. 


Freeestyle BMX dalında Olimpiyatlarda ABD ekibini ilk temsil edecek BMX'ciler açıklandı. USA takımına seçilen bu çocuklar için bu işin ne anlama geldiğini anlatan bir video ile bir sürü detay bilgi kendilerine verildi.

Dün Colorado Springs'de Olimpik Eğitim Merkezinde yapılan açıklamada, USA Cycling, aşağıdaki bisikletçileri kendi milli takımının üyeleri olarak seçti: 

Nick Bruce
Colton Walker
Daniel Sandoval
Pat Casey
Justin Dowell
Hannah Roberts
Angie Marino
Cory CoffeySeçilen ekip, Olimpik Eğitim Merkezi'nin sunduğu imkânları keşfeti. Beslenme uzmanlarından psikologlara, masözlere kadar ve çok daha fazlası sürücülerin yeteneklerini en üst düzeye çıkarmak için hazırdı.

Garip mi? Hayır, Sadece yeni. Bize yeni (Bmx Freestyle için yeni). Yani ABD Olimpiyatçıları bu imkanları yıllardan beri kullanıyorlardı. BMX resmi olarak Olimpik bir spor haline gelince Freestyle için seçtikleri sürücüler de aynı imkanlara sahip oldular.

Olimpiyat Eğitim Merkezini kullanmalarının yanı sıra, ABD BMX Freestyle sporcularına mali açıdan da destek vereceğini duyurdu. Hatta maaş çekleri gibi avantajlar da kazanabilecekler (aylık 2.000 $ 'ın biraz üzerinde). Tüm sürücüler önemli başarılar elde edip iyi performans sergilerlerse parasal ikramiyeler de alacaklar.

Görünen o ki tüm sürücüler sunulan imkanlardan memnundu.

3 ayda bir performans değerlendirmeleri yapılacak, takımdakiler iyi ise devam edecekler, yoksa bir alt seviyeye düşüp takımdan çıkmaları söz konusu olacak veya milli takımdan kopabilecekler. ABD'de sürmeyen sürücüler de izlenip takım için takip edilecek.

2020 olimpiyatları öncesi ABD takımının iyi bir planlama yapacağı da konuşulanlar arasında.

BMXTR olarak BMX Freestyle branşının geleceğinin parlak olduğunui ABD'nin bu işe önem vermesinden anlıyoruz. ABD bu konuyla ilgili girişimlerinden dolayı tebrik ediyor, bu girişimlerin tüm dünya ülkelerde ve ülkemizde BMX'i geliştirmek için başlamasını dört gözle bekliyoruz.