MART 2016

ARİF GÜL İLE RÖPORTAJ  

Arif Gül, BMX’in street ve rampa disiplinlerinde Türkiye’nin en yetenekli sporcularından biri. Yaşadığı sakatlıklar, bulunduğu şehirlerde BMX’in çok bilinmemesi ve çevresindeki imkanların kısıtlı olması gibi olumsuzluklara rağmen savaştı ve inatçı bir azim göstererek son yıllarda en çok yükselen BMX sürücülerinden oldu. Yeteneği ve azmi Red Bull’un da ilgisini çekerek bir Red Bull sporcusu oldu. Arif’le spora bakış açısı, BMX’in hayatındaki yeri ve hayalleriyle ilgili konuştuk. BMX TR takipçilerinin röportajımızı severek okumaları dileğiyle!          AKMAN ATILGAN

 BMX TR: Merhaba Arif. Son yıllarda gösterdiğin performans ve yarışmalarda aldığın derecelerle tanınan bir sporcu olmayı başardın. Biz elbette seni tanıyoruz ancak diğer takipçilerimiz için kendini kısaca tanıtır mısın? Röportajımızı ayrıca İngilizce olarak da yayınlayacağız, dolayısıyla seni başka ülkelerde de tanıtması açısından önemli olacağını düşünüyoruz.

AG         : Öncelikle tesekkur ederim. Bu denli performansımın nedeni hem geleceğim hemde ülkem için bu sporu iyi yerlere getirmek.BMX TR: BMX’e nasıl başladın? Ya da soruyu şöyle soralım; Bir çok insan çocukluk döneminde bisikletle tanışır ancak bisiklete binen insanların çok azı BMX’e binmiştir. Senin de hayatının bir noktasında BMX’ten etkilendiğin bir az olmalı. Bize anlatabilir misin?

AG         : BMX' e 6 yıl once annemin BMX'e benzer bir bisiklet almasıyla başladım. BMX'ten etkilenmemin nedeni ise, moralim bozuk ya da keyfim yerinde olmadığı zamanlar sürdüğümde bana herşeyi unutturup yerini eğlenceye bırakması etkilenmemin başlıca nedenlerinden sadece biri. 
BMX TR: Şimdi bir anlığına BMX’i bir kenara bırakalım ve seni sporcu yönünle ele alalım. Sence hangi spor dalı olursa olsun başarılı olmak isteyen bir sporcunun yaşam tarzı ne olmalı?

AG         : Başarılı olmak isteyen sporcu benim düşüncme göre hedeflerini hep bir adım daha yüksekte tutmalı. 

 

BMX TR:Peki bir BMX sürücüsü olarak senin yaşam tarzın nasıl? BMX günlük yaşam rutinine nasıl etki ediyor?

AG         : BMX Günlük yaşamımı etkilemiyor aslında, günlük yaşamımı düzende tutmamı sağlıyor.

BMX TR: Anlaşılıyor ki zamanının büyük kısmını antremanla geçiriyorsun. BMX özel hayatını da etkiliyor mu? Ailenle, arkadaşlarınla veya kız arkadaşınla olan ilişkilerine BMX’in etkileri neler?

AG         : Ben hayatımı BMX üzerine kurdum. Artık ailemin, kız arkadaşımın, arkadaşlarımın  yaptığım sporda etkileri çok düşük bir ihtimal. 

BMX TR: BMX’in yaşadığın şehirlerde fazla tanınmaması senin için bir dezavantaj oldu mu?

AG         : Benim için aslında avantaj oldu çünkü her sürmeye çıktığımda yalnız başıma kendimi daha iyi motive ettiğimi ve BMX ile bir bütün olduğumu anladım. 

BMX TR: Biliyorsun profesyonel sporcular kariyerlerine yaş ve fiziklerinin elverdiği ölçüde devam edebiliyorlar. Şu anda ... yaşındasın. Bundan 30-40 sene sonrasını düşününce kendini hala BMX’le ilişkili bir meslekte mi görüyorsun yoksa  aldığın eğitimle ayrı bir alanda da meslek sahibi olmak gibi bir düşüncen var mı? BMX senin için bir kariyer planı mı?

AG         : Dediğim gibi ben hayatımı BMX üzerine kurdum ve yaşım ne olursa olsun ciddi bir durum olmadığı sürece ömrümün sonuna dek bu sporla hayatımı geçireceğim.


BMX TR: Rampa ve street BMX disiplinlerinde sürücünün en çok risk almak zorunda olduğu disiplinler. Küçük bir hata ciddi sonuçlar doğurabilir. Denemeden önce tereddüt ettiğin hareketler var mı?

AG         : Hareketlerde tereddüt etmek korkuyu yanında getirir ve işte o zaman ciddi düşüşler olabilir. O an aklının başka bir yerde olmaması, zihninin rahat olması gerekiyor ki harekete rahatça odaklanabilesin.

BMX TR: 2014 yılında geçirdiğin sakatlıktan sonra iyileşme süreci üzerine de Kanyon’da aldığın bir birincilik var. Bu her sporcunun gerek fiziksel gerekse de psikiolojik üzerinden başarabileceği birşey değil. İyileşme süreci ve sonrasında aldığın birinciliğe kadar olan süreci biraz anlatabilir misin?

AG         : İyileşme sürecinde nasıl çabuk ve sağlam iyileşebilirim onları araştırdım, çünkü BMX' siz bir gün bile bana boş bir gün gibi geliyor. O yüzden çok çabuk iyileştim. E tabii kötü bir alışkanllığınız da olmamasi gerekiyor ki (sigara alkol vs. ) kemikler çabucak kaynasın.

BMX TR: BMX’in Türkiye’deki konumunu nasıl buluyorsun? BMX konusunda yeterince sürücü, destek, tesis ve etkinlik sence var mı?

AG         : Maalesef bu sporda yeterince sürücü, destek ve tesis yok. BMX' in ülkemizdeki konumunu 2016' ya göre açıklamak gerekirse de, Türkiye' de BMX' i sürenler laf olsun diye sürenler ve gerçekten aşk ile sürenler diye ikiye ayrılıyor.

BMX TR: Red Bull’dan sonra hayatında neler değişti?

AG         : Red Bull' dan sonra düşüncelerim değişti. Bu sporu artik rahatça tüm ülkeye tanıtabiliriz ve tanıştırabiliriz. Yeni projelerle insanları bu spora çekebiliriz.

BMX TR: Yurtdışında hangi sürücüleri beğeniyorsun? Örnek aldığın, tarzlarını, stillerini beğendiğin kimse var mı?
AG         : Sürüşlerini beğendiğim Garret Reynolds ve Daniel Dhers var. Örnek aldığım kişi aslında yok diyebilirim. Örnek almak değil, inşallah örnek olmak istiyorum :)

BMX TR: Yerli sürücüler hakkında ne düşünüyorsun? Çevrendeki en yakın sürücüler kimler?

AG         : Yerli sürücüler içinde yetenekli birçok arkadaşımız var tabii. Çevremdeki yakın sürücüler Ertan Üçkumru, Caner Kurtoğlu, Batuhan Guldengel ve Gokhan Yildiz. Bunlar sürekli birlikte olduğum insanlar.

BMX TR: Son olarak, BMX TR hakkında birşeyler söylemek ister misin? Sitemizi nasıl buldun? Özellikle Türkiye’nin sürücü haritasını çıkarmaya çalıştığımız Türkiye’nin sürücüleri kısmına tüm BMX sürücülerinin kayıt olmasını tavsiye eder misin?

AG         : Umarim bu site ülkemizi farklı ülkelere ve kültürlere göstermemiz için yararlı olur. Tabii tüm BMX' ci arkadaşlarımızın kayıtlı olmasını isterim. BMX'i yaygınlaştırmak için iyi bir fikir ne kadar çok BMX sürücüsü demek o kadar bu sporun ülkede duyulması, etkinlik ve parklara destek oluşması demek.

BMX TR: Arif, bize zaman ayırdığın için BMX TR olarak çok teşekkür ederiz. Umarım hayallerin gerçek olur ve ileride senin yeni başarılarını konuştuğumuz röportajlar yaparız.