Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Akman Atılgan 10.06.2017BMX, diğer bisiklet sporları ailesinin her zaman istenmeyen, yaramaz çocuğu olarak görüldü. Aykırı hareketleri, kural tanımazlığı, çağrıştırdığı yaşam tarzı nedeniyle hep dışlandı. BMX kimi zaman bir çocuk bisikleti olarak görüldü, kimi zaman da kolumuzu bacağımızı kırma riski olan tehlikeli bir oyuncak olarak. Bunu ülkemizde de 80'lerin başından beri çok hissettik, halen de hissediyoruz. Ancak son yıllarda BMX'in katettiği yol inanılmaz. 2008'de önce BMX yarışları olimpik bir spor olarak olimpiyatlarda yerini aldı. İlk BMX resmi yarışlarını ülkemizde geçtiğimiz Nisan ayında Alanya'da yaptık. Federasyonumuz da öteden beri yaramaz çocuk olarak görülen bu sporu benimsemeye başladı. Şimdi ise İsviçre'de UCI'nin almış olduğu önemli bir kararla beraber BMX disiplinlerinden Park, 2020 Tokyo olimpiyatlarındaki yerini almış durumda!

The Union Cycliste Internationale (UCI) dün (9 Haziran 2017) Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)'nin BMX Freestyle Park'ın Tokyo 2020 Olimpik Oyunlarına dahil edilme kararını verdiğini açıkladı. Karar, İsviçre'nin Lozan kentinde yapılan toplantıda verildi. 

BMX Freestyle Park, muhteşem ve kalabalıkları kendisine çeken rampalar üzerinde büyük geçişler ve artistik hareketlerle yapılan bir spor. Yarışmacılar hareketlerin zorluk derecelerine, orijinalliklerine, stil ve kusursuzluklarına göre değerlendiriliyor. Her yarışmacı 1'er dakikalık iki koşu çıkarıyor ve puanlama 0 ile 100 arasında yapılıyor. Elbette hedef olimpiyat madalyasına ulaşmak.


Logan Martin

Günümüzün ünlü sürücülerinden bazıları erkeklerde Avustralya'dan Logan Martin, Venezuela'dan Daniel Dhers, İngiltere'den Alex Coleborn ve bayanlarda İsviçre'den Nikita Ducarroz, Şili'den Macarena Perez, ve Amerika'dan Hannah Roberts.

 

Nikita Ducarroz

Ülkemizde Park ne durumda?

Bu sorunun cevabı maalesef zayıf. Herşeyden önce altyapı konusunda daha çok yatırıma  ihtiyaç var ve bu sporun klüpler ve belediyeler tarafından desteklenmesi gerekiyor. Sürücülerimizin açıları ve konfigürasyonları Park disiplinine hitabeden skateparklara ihtiyaçları var. Mevcut skateparkların yapıları ve bazı şehirlerimizde hiç skatepark olmaması nedeniyle sürücülerimizin çoğunluğu street disiplinini tercih ediyor. Bu konuda yerel yönetimler, federasyon ve de BMX TR'a herzamanki gibi çok iş düşüyor. Ancak eminiz ki ülkemiz çok kısa zamanda bu dalda olimpik sporcu yetiştirme yolunda önemli adımlar atacaktır!