BMX tarihinin en büyük günlerinden biri olarak bilinen National Hall Of Fame bu sene 11 Haziran 2016 Cumartesi akşamı Chula Vista-Kaliforniya’da yapıldı.. National Hall of Fame-Ünlüler geçidine BMX sporuna hizmet etmiş altı yeni ünlü daha eklendi. Tüm bunlar U.S. BMX Olympic Denemelerinden birkaç saat sonra, Amerika’yı BMX olimpiyatlarında temsil edecek ikinci atletin seçilmesinden sonra gerçekleşti!

LİDER YARIŞMACI: LEE MEDLIN

BMX dünyasında Pedalin’ Lee Medlin olarak bilinen bu senenin lider yarışmacısı, BMX macerasına dünyaca ünlü Corona Raceway downhill pistinde başladı ve kendi sınıfının en iyi sürücülerinden biri oldu. 13-18 yaşları arasına Medlin ulusal olarak hep ilk 3’te yer aldı. Muhtemelen en büyük başarısı 1981 Jag BMX Dünya Şampiyonası’nda . iki dünya şampiyonluğu kazanmış olmasıdır. 1983’te Kuwahara için sürmeye başladı ve Pro oldu. 1980’lerin ortalarında "Pedalin' Medlin" birçok BMX yarışmacısına ilham kaynağı olmuştur. O yıllarda ya Lee’nin seviyesine ulaşırdınız, ya da geride kalırdınız.

YARIŞMACI: TERRY TENETTE

Kamera kendisine her çevrilişinde onu iki başparmağı havada yakalardınız. Terry Tenette, kendisine has hareketleri ve tarzıyla ünlü olmuştur. Herkes tarafından Mr. T olarak anılan Tenette yarışma pistlerine pist boyunca kesintisiz wheelie hareketi getirmesiyle de tanınır. 

Çark koruyucuyla sürmekten yarışma sırasında ağırlık kemeri takmaya kadar yaptığı sıradışılıklarla Tenette sporun en renkli karakterlerinden biri olmuştur. 

1987’de Pro olduktan sonra Mr. T ardarda üç NBL Ulusal birincilik kazanmıştır (1990, 1991, 1992- NBL’de bu başarıyı kazanmış tek Pro’dur.), ve 1993’te Ulusal ABA Pro Cruiser Şampiyonası’nda bir birincilik daha almıştır. 10 yıl sonra Pro yarışmalarından emekli olduğunda ardında 90 derece ve 11 birincilik bırakmıştır. BMX yarışlarını bırakmış olması adının duyulmasını engellememiştir çünkü Mr. T velodromlarda cyclo-cross,downhill dağ bisikleti gibi kategorilerde yarışmış ve tüm bu etkinliklerde dünya kupası sonuçları almıştır. Terry Tenette hiç şüphesiz BMX yarışmaları tarihinin en etkileyici sporcularından biridir. 

.


ENDÜSTRİ: JIM ALLEY 

Hızlı giden herşeyin büyük bir hayranı olan Jim Alley 1968’de Profile Racing’i kurdu. İlk başta yarış arabası şasi dükkanıydı. Ancak 1978’de Jim’in çocukları BMX yarışlarına başlayınca Jim’in de BMX endüstrisindeki macerası başlamış oldu. Araba yarışlarındaki tecrübesi ve chromoly ve hafif alüminyum parçalara olan aşinalığı “BMX Baba”’nın piyasadaki BMX ürünlerinden daha iyisini yapmasını kaçınılmaz hale getiriyordu. 1980’de, Jim Profile'ın ilk 3-parça chromoly crank setini üretti. Bu üretim günümüzün üretim standardını oluşturuyor. Yarış arabaları dünyasından gelmiş biri olarak Alley, ülkede ulusal bazda başarılı yarışmacılardan kurulu bir Fabrika Takımına  ihtiyacı olduğunu biliyordu. Bu yarışmacılar ürünlerini test edecekler ve temsil edeceklerdi. Böylece Eric Rupe, Shelby James ve Jud Ciancio gibi birçok süper stara sponsorluk etti.

İnanılmaz bir şekilde Profile, Jim’in rehberliğinde bugüne kadar %100 Amerikan malı olarak St. Petersburg, Florida’da üretiliyor. 90’ların başında Profile cassette hub teknolojisini BMX dünyasına getirmiş markadır ve günümüzde kullanılan endüstri standardıdır. Jim halen Profile ürünlerinin yoğun olarak araştırma-geliştirme ve dizayn konularında faaliyet göstermektedir ve halen her bir Elite crank setin kaynağını kendi elleriyle yapmaktadır.!FREESTYLER: DENNIS MCCOY

Dünyada çok az sürücü Dennis “DMC” McCoy gibi her bir freestyle disiplinine ilham kaynağı olabilmiştir. 80’lerin başlarında Kansas’ta BMX’ini sürerken geliştirdiği yetenekleriyle 1984’te Kaliforniya’lı olmayan ilk sürücü olarak Haro Bikes’ta sürmeye başladı. 1985’te bir amatör olarak üst üste 4 AFA Masters yarışmasını kazandıktan sonra 1986 Mart'ında Pro oldu. Bu yılı tüm kategorilerde ortalamada birinci sırada ve Flatland şampiyonu olarak tamamladı. 

1986’da çaylak pro sezonuyla başladığı kariyeri, 1995’e gelindiğinde DMC geride kalan 10 senenin ortalamada en başarılı BMX sporcusuydu. McCoy her bir Freestyle BMX disiplininde pro şampiyon olan dünyadaki tek sporcudur. Birçok ulusal şampiyonluğun yanısıra 1990 2-Hip Meet the Street, 1992 ABA King of Dirt ve 1995 King of Concrete, ve 6’sı Amerika’da 4’ü uluslarası olmak üzere tam 10 X Games madalyası almıştır.

Dennis' in birçok başarının yanısıra belki de en inanılmaz olanı sporda gösterdiği devamlılıktır. Bu yıl en önemli BMX yarışmalarına birbiri ardına katıldığı tam 31. Yıl ve bu sene 50. Yaşını kutlarken XGAMES’te Vert kategorisinde bir de altın madalya almıştır. Freestyle tarihindeki en uzun kariyer Dennis McCoy’undur demek yanlış olmaz. FREESTYLER: DAVE MIRRA

Bu yılın Şubat ayında BMX sporu gerçek bir efsanesini kaybetti. Hiçbir BMX’çinin onun tanınırlığına ulaşmadığı söylenebilir. 2013 yılına dek Mucize Çocuk en çok XGAMES madalyasını kazanmış olma rekorunu elinde tutuyordu. 1995-2009 yılları arasındaki her bir XGAMES’de bir madalya kazanmıştır. Mirra freestyle seviyesini bir gökdelen seviyesine çıkarmıştır. İnanılmaz sayıdaki 24 XGAMES madalyasının yanısıra Tony Hawk’la beraber ilk 14 madalyasını en hızlı kazanan sporcudur. ESPY Ödüllerinin En İyi Erkek Aksiyon Sporcusu ödülünden, People Dergisi’nin 50 Hottest Bachelors arasında gösterilişine, M-TV'nin Real World / Road Rules Challenge programında ev sahipliği yapmasından kendisi için yapılan Dave Mirra Freestyle video oyununa dek yer aldığı etkinliklerle herkesin evinin sporcusu olmuş ve sporumuzu daha önce hiçbir zaman ulaşılmadık bir seviyeye getirmiştir.

Mirra North Caroline-Greenville’e taşındıktan sonra muhteşem bir BMX sürüş merkezi kurmuş ve BMX’in en değerli atletleri de kendisiyle beraber buraya taşınmıştır. Böylece şehir bir “Pro Şehir” olarak tanınmaya başlamıştır. 2007 yılında kendi işini kurma kararı almış ve kendi BMX markasını-MirraCo’yu kurmuştur. Daha sona BMX sürücülüğünden emekli olarak Subaru için Rally yarışmalarına katılmıştır.

Yaşamı çok kısa sürmesine rağmen Dave’in başarıları şüphesiz her zaman konuşulacak ve BMX’e olan katkıları hiçbir zaman unutulmayacaktır. 
KADIN: MICHELLE CAIRNS

UCI BMX Dünya Şampiyonasını en son Amerikalı bir kadın kazandığında yıllar 1997’yi, yani neredeyse 20 sene öncesini gösteriyordu!  ...ve gökkuşağı çizgili dünya şampiyonu üniformasının bu Amerikalı şampiyonu Florida’nın Michelle Cairns’iydi. 

Michelle Cairns, kadın bir BMX yarışmacısı için en inanılmaz özgeçmişlerden birine sahiptir. NBL Ulusal Amatör yarışmalarında ardarda 8 birincilik, 2 amatör Dünya Şampiyonası kazanmıştır. Cairns BMX yarışlarında NBL, UCI ve ABA’da şampiyonluk kazanan tek kadındır.

Artık Kanada’nın Saskatoon şehrinin acı soğuğunda yaşayan Cairns kadın kategorisinde çıtayı çok yükseğe çıkarmıştır.