Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Hazırlayan: AKMAN ATILGAN

Fotoğraflar: DİLARA KOÇAK


ARALIK 2016

Sevgili BMX severler,

BMX TR olarak bir yıla yakın bir zamandır Türkiye’de BMX sporuna destek olabilmek için çeşitli gayretler sarfediyoruz. Bu yola çıkarken kendimize birçok hedefler ve prensipler koymuştuk. Genel olarak sporun Türkiye’de yaygınlaşmasına yönelik hedeflerdi bunlar. Umuyoruz bunu bir ölçüde başarmışızdır. Bu hedefleri koyarken yaptığımız yurtdışı gezilerinden edindiğimiz izlenimler ve dünyanın çeşitli yerlerindeki BMX etkinliklerini örnek almaya çalıştık. Orada gördük ki Türkiye’nin önemli bir eksiği var. Neredeyse bütün sürücülerimiz erkek. Kız sürücümüz yok gibi. Yurtdışı müsabakalarında kızlar için de kategoriler açılıyor. Biz de BMX TR olarak hedeflerimize kız sürücülerimizi artırmak, destek vermek ve tanıtmak gibi hedefler ekledik. Birgün sitemizin sürücülerine Kumsal Güneş isimli bir sürücü üye olduğunda da çok heyecanlandık. Resminde GT Calafia BMX’iyle gün batımına doğru sürüyordu. Hiç vakit geçirmeden kendisiyle temasa geçtik. Kendisini BMX TR olarak tanımak ve röportaj yapmak istediğimizi söylediğimizde o da çok heyecanlanmıştı. Çok güzel bir söyleşi yaptık ve şimdi o röportajımızı 2016 yılının bu son gününde Kumsal’a bu sporu seçtiği için bir yılbaşı hediyesi olarak yayınlıyoruz. Keyifle okumanız dileğiyle…


BMX TR:
Merhaba Kumsal nasılsın? Türkiye’de çok fazla kız BMX’çiyle karşılaşmıyoruz, aslında sen karşılaştığımız ilk kız BMX’çisin. Hem şaşırdık hem de çok mutlu olduk.

K.G.: Merhaba, çok iyiyim teşekkürler. Aslında biraz da heyecanlıyım. Bana ulaşmanız da beni şaşırttı ve mutlu etti. Siteye üye olurken farkında olmazsınız sanıyordum ama iş röportaj yapmaya kadar ilerledi.

BMX TR: Heyecanlanmana gerek yok aile içinde olduğunu bil yeter. BMX büyük bir aile, sen de onun bir parçasısısın. Bize biraz kendinden bahseder misin?

K.G.: 16 yaşındayım. Tekirdağ’da yaşıyorum. Bir sağlık meslek yüksekokulunda hemşirelik okuyorum.

BMX TR: Çok güzel. Bu isteyerek seçtiğin bir meslek dalı mı?

K.G.: Tabii ki kesinlikle.   

BMX TR: Peki BMX’e nasıl merak saldın Kumsal? Biz BMX TR olarak öyle görmüyoruz ama ülkemizde hep bir erkek sporu olarak görüldü şimdiye kadar. Aslında yurtdışında birçok kız sürücü var.

K.G.: Biz eskiden İstanbul Bakırköy’de oturuyorduk. O zamanlar 6. Sınıfta okuyordum. İlk defa Bakırköy meydanında BMX sürenleri gördüm. Sonra YouTube’dan Aaron Ross’un bir editini izledim. Sonra ilgimi çekti bu spor ama başlayacağım aklıma hiç gelmezdi.

BMX TR: Yani bir Arron Ross hayranlığı var?

K.G.: Evet biraz. Sonra sporu takip etmeye başladım. Hareket isimlerini öğrendim yavaş yavaş. Yaklaşık iki senlik bir takip dönemi oldu benim için. 8. Sınıfta ise Türkiye’deki sürücüleri bulmaya başladım ve hepsinin erkek olduğunu farkettim.


BMX TR:
Ne hissettin öyle olduğunu fark edince? Umutsuzluğa düştün mü?

K.G.: Aslında tam aksine neden bir kız yapamasın bu sporu diye düşündüm. O kız neden ben olmayayım dedim kendi kendime. Yani tam aksine başlamak için bir motivasyon oluşturdu bu durum bende. Çünkü yurtdışı videoları da seyrediyordum bir sürü kız sürücü vardı ama Türkiye’de yoktu. Sonra bir BMX almaya karar verdim ve 9. Sınıfın başından yaz tatiline kadar BMX almak için para biriktirdim.

BMX TR: Ne kadar bir süre para biriktirdin?

K.G.: Para biriktirmem yaklaşık 9 ay sürdü. Fena koymuştum aklıma. Bütün harçlıklarımı kenara attım.

BMX TR: Ve sonunda hayalini kurduğun BMX’i satın aldın değil mi?

K.G.: Hayır almadım. Parayla telefon aldım, başka şeylere harcadım, tam anlamıyla çar çur ettim ve bitirdim.

BMX TR: Nasıl yani?

K.G. : Aynen öyle oldu. BMX almadım. Çünkü şimdi adını vermek istemediğim ama sizin de tanıdığınız biriyle tanıştım, bana yapamayacağımı söyledi. Paramı boşuna harcarmışım, onun yerine paten falan almalıymışım falan gibi şeyler söyledi.

BMX TR: Peki neden öyle düşündüğünü de söyledi mi?

K.G.: Sen kızsın, yapamazsın paten falan sür ne işin var BMX’le dedi. Ben de parayı başka yerlere harcadım. Ama içimde hala acaip bir istek vardı.

BMX TR: Bak sen çocuğa ya vazgeçirmiş seni. Kim olduğunu çok merak ettim ama sanırım söylemek istemiyorsun, sende saklı kalsın o zaman. Sonra ne oldu?

K.G.: Sonra geçtiğimiz Temmuz ayında bir sürücüyle tanıştım. Bu kişinin adını altın harflerle verebilirim, çünkü onun sayesinde BMX’e başladım, o çok mükemmel biri. Siz de muhtemelen tanıyorsunuzdur, Ozan Sulu.

BMX TR: Evet, sürücülerimiz arasında Tekirdağ grubundan. Şahsen olmasa da tanıyoruz.

K.G.: Ozan’a anlattım herşeyi. O da gerçekten istersem yapabileceğimi söyledi. Her zaman yanımdaydı da.

BMX TR: Ama parayı da harcamıştın?

K.G.: Evet harcamıştım. Ama bu sefer çok kararlıydım ve para biriktirebilmek için işe girdim.

BMX TR: Sırf bunun için mi girdin işe?

K.G.: Evet ve ben o zamana dek kendimi asla işe girip çalışabilecek biri olarak görmüyordum! Dayımın arkadaşının bir pilavcı dükkanı vardı. Orada servis elemanı olarak işe başladım. Sadece BMX için çalışıyordum. Kazandığım paranın tek kuruşuna bile dokunmadım. Ağustos ortasında dükkanlara pilav taşıyordum. Herşey BMX içindi.

BMX TR: Valla harika bir hikaye bravo sana!

K.G.: Neticede  Ozan biriktirdiğim paralarla bana sağdan soldan bulduğu parçalarla bir bisiklet topladı. Belki dünyanın en iyi BMX’i değil ama benim hayalimi gerçekleştirdi. Ona ne kadar teşekkür etsem azdır.

BMX TR: Ne marka bir BMX? Bize biraz anlatsana?

K.G.: 2013 model bir GT Calafia. Aslında bisikletin başına gelmeyen kalmadı, onun hakkında söylenecek çok şey var.


 

BMX TR: Ne gibi?

K.G.: Bisikleti aldığımda Tekirdağ’a tam olarak taşınmamıştık, o yüzden Tekirdağ’da geçici olarak dedemlerde kalıyordum. BMX’i aldığım günün ertesi günü ağır bir şekilde düştüm. İlk denememdi, normal olarak hakim olamadım. Dizlerim parçalandı, dirseklerim falan sıyrılmıştı. O sıralarda işe gitmeye devam ediyordum çünkü hala Ozan’a biraz borcum kalmıştı ve onu ödemek istiyordum. Kazadan sonra birkaç gün işe gidemedim yürüyemediğim için. Biraz iyileşince işe gittim ve işten eve geldiğimde bir de ne göreyim, dedem BMX’ime fren taktırmış!

BMX TR: E bunda ne var ki? Evet deden yaşında sayılmam ama ben de eski bir sürücü olarak gelişim aşamasındaki sporcuların fren kullanmasından yanayım. Bu konuda daha önce röportaj yaptığımız Viki Gomez de okursan aynı şeyi söylüyor. Ben tam aksine dedeni sana BMX’i yasaklamak yerine  çözüm odaklı hareket ederek fren taktırmış olduğu için gayet taktir ettim.

K.G.: İyi güzel de kadroda pivot olmadığı için pivot kaynattırmış!

BMX TR: ……............ Şimdi diyecek bir şey bulamadım işte. Yazık olmuş çatala.

K.G.: Sadece çatal olsa iyi kadroya da arka fren için kaynak yaptırmış. Çatalımda da kadromda da kaynak var şaka gibi bir durum!

BMX TR: ............................

K.G.: Aynen öyle işte.

BMX TR: Valla ben dedene yine de kızamıyorum. Evet BMX’in açısından büyük talihsizlik ama çabasını sevdim. Biraz komik de bir durum oluşmuş. Neyse…

K.G.: Evet sonuçta beni düşündüğü için böyle oldu.

BMX TR: Tutuyor mu bari frenler?

K.G.: Aynen gayet güzel. Gerçi Ozan ön freni söktü ama o da beni düşündüğü için arka frene dokunmadı.

BMX TR: Peki Tekirdağ’da başka kimlerle sürüyorsun? Kayıtlarımıza göre Tekirdağ’da Tuana ve Sait var.

K.G.: Tuana’yı tanımıyorum ama Sait’le sürüyoruz arada sırada.

BMX TR: Türkiye’de en çok beğendiğin sürücüler kim?

K.G.: Arif Gül’ün çok büyük hayranıyım. Daha önce 20 yaşında falan olduğunu sanıyordum ama daha 18 yaşında olduğunu öğrenince daha bir hayranı oldum. Hem bu kadar genç hem de bu kadar büyük bir yetenek. Çok başarılı bir sürücü. Bence Türkiye’deki en iyi street sürücüsü.

BMX TR: Evet Almanya’da da beraberdik. Orada bir 5. lik aldı pro kategorisinde. Çok disiplinli. Her gün saatlerce antrenman yapıyor.  

K.G.: Bir de Ferhat Ergün var.

BMX TR: Evet Bursa’lı. İyi bir sürücü.

K.G.: Evet, sürüşünü hayretle takip ediyorum çok başarılı o da.

BMX TR: Peki Aaron Ross dışında yurtdışından kimler favorin?

K.G.: Haro sürücüsü Chad Kerley’i beğeniyorum. Ryan Taylor da beğendiğim bir sürücü. Bir de idolüm diyebileceğim Sarah Lampert var.

BMX TR: Ben de tam kızlardan kimler var beğendiğin diye soracaktım…

K.G.: Evet Nina Butrago’yu da severim.

BMX TR: Peki ailen, annen baban nasıl bakıyor bu işe? Kızım ne işin var bu erkek sporuyla diyorlar mı?

K.G.: Annem ve babam ayrılar. Bir üvey babam var. O da annem de beni çok destekliyorlar. Mesela annemi arıyorum o dışarıdayken, eve gelirken alyan alır mısın diyorum. O da bana takılıyor insan annesinden parfüm ister falan diyor. Böyle bir ilişkimiz oluştu ailemle.

BMX TR: Hahahaha bu iyiymiş işte! 

K.G.: Ya da okulda arama oluyor bazen, kızların çantalarından makyaj malzemeleri, rimeller rujlar falan çıkarken benden alyanlar, pivot kapakları falan çıkıyor!

BMX TR: Hahahaha! Peki şunu sorayım sana; yaşıtın olan kızların yaşamından daha farklı bir sosyal yaşamın var BMX nedeniyle. BMX seni bu anlamda etkiliyor mu? Seni diğer kızlardan ayırıyor mu?

K.G.: Ya ben zaten genel olarak kızlarla pek anlaşamam. Çoğunun şımarık tavırları beni sinir ediyor.

BMX TR: Yok mu hiç kız arkadaşın?

K.G.: Var tabii ki ama herkesle yakınlık kurmuyorum.

BMX TR: Peki BMX kız arkadaşlarınla arandaki ilişkine engel oluyor mu?

K.G.: Hayır olmuyor. En yakın arkadaşım bana her zaman destek oldu hatta da röportaj için fotoğraf çekimlerimi de o yapacak. Hatta BMX’in şöyle de olumlu bir etkisi var; mesela çok istemediğim biri haftasonu beni biryere çağırınca haftasonu süreceğim gibi cevaplayıp kurtulabiliyorum!

BMX TR : Erkek arkadaşın var mı?

K.G.: Hayır yok. Ama erkek arkadaşım olsa bile benim için öncelik BMX. Onun önüne geçemez yani.

BMX TR: Yani birgün biri olursa seni BMX’nle kabul etmek zorunda, doğru mu?

K.G.: Aynen öyle.


 

BMX TR: Bildiğim kadarıyla Tekirdağ’da sürmek açısından yer sıkıntısı var biraz.

K.G.  : Evet aslında biraz sıkıntılı. Bir skatepark yok. Sadece sahil yolu var bir de evin yakınında bir okulun bahçesi var oralarda sürüyorum.  

BMX TR:  Peki insanların bakışı nasıl BMX’e? Ne gibi tepkilerle karşılaşıyorsun?

K.G. : Abla o hareket bisikletimi? Abla bir hareket yapsana, atlasana zıplasana diye sesleniyor bazen çocuklar.

BMX TR: Rahatsız ediyor mu seni bu tepkiler?

K.G.: Yani hem güzel hem de kötü. Evet neticede görsel bir spor ve insanların ilgisini çekmeyi göze alıyoruz. Ama insanların bu kadar hayretle bakmaları yerine daha çok tanımaları gerekir bu sporu. Hareket bisikleti yerine BMX diyebilmeliler mesela. Türkiye’de artık daha çok tanınmalı. Okulumda mesela kimse BMX nedir bilmiyordu, benim sayemde aşina oldular.

BXM TR: Okula BMX’le mi gidiyorsun?

K.G. : Hayır okulum evime çok uzak ve bisikleti okulda koyacak yer yok.

BMX TR: Nereden biliyorlar peki sürdüğünü? Çantadan çıkan pivot kapakları ve alyanlardan mı?

K.G.: Hahahaa hayır anlatıyorum söylüyorum elbette.

BMX TR: Belli bir antrenman programın var mı? Hedeflediğin hareketler falan?

K.G.: Haftasonları mutlaka sürüyorum. Hafta içleri okul nedeniyle vaktim olmuyor ama. En temel hareket olan bunny hop üzerinde çok çalışıyorum. Ufak engeller koyup üzerinden değmeden geçmeye çalışıyorum. Bir de güç sorunum var bu yüzden fitnesse başladım. Kollarımı güçlendirmeye çalışıyorum. Şu anda yapabildiğim hareketlerden biri footjam.


 

BMX TR: Evet güç önemli bir faktör. Okuduysan eğer, İsmail Emre Dalgıç da röportajında aynı sorundan yakınıyor.

K.G.: Evet İsmail de şaşırtıcı bir yeteneğe sahip bu arada.

BMX TR: BMX TR’ı nasıl buluyorsun?

K.G.: Yazdan beri takip ediyorum. Çok güzel bir siteniz var. İlk başta bilmiyordum ama siteyi sonra bana Ozan gösterdi. O zamandan beri takip ediyorum. Harika çalışmalar ve röportajlar var. Türk sürücülerin röportajlarını ayrıca İngilizce yayınlamanız bence yurtdışındaki tanınırlığımızı artırıyor. Kendi adıma ve tüm sürücüler adına teşekkür ederim.

BMX TR: Biz de BMX sporunu seçtiğin ve bizi takip ettiğin için çok teşekkür ederiz. Umarız bu sporu yılmadan ve umutsuzluğa düşmeden yapmaya devam edersin. Sen yapamazsın diyenlere en güzel cevap olur bu. Ve umarız seni gören diğer kızlarımız da bu spora gönül verir ve gün geçtikçe kız sürücülerimizin sayısı artar. Verdiğin bu keyifli röportaj için BMX TR adına sana çok teşekkür ederim.

K.G.: Benim için bir zevkti, çok teşekkürler BMX TR!