BMX Worlds, 30 yılı aşkın bir süredir Almanya'nın Köln şehrinde düzenlenen geleneksel bir BMX etkinliği. Bu sene 2-3 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan BMX Worlds'u izlemek üzere BMX TR olarak Türk BMX severler için yakından izlemek ve haber paylaşmak üzere Köln'deyiz.

Nasıl Türkiye'de 30 yıl öncesinden günümüze dek gelen bir BMX kültürü varsa, Avrupa'nın üç büyük ülkesi olan Almanya, Fransa ve İngiltere'de de dönemin imkanlarının da fazla olmasıyla yoğun bir BMX kültürü var. Ancak Almanya, Fransa ve İngiltere'den farklı olarak 30 yıl boyunca her sene sektirmeden bu geleneksel BMX festivalini düzenliyor ve her sene dünyanın dört bir tarafından BMX severler ve ünlü sürücüler festivale katılıyor. 

BMX TR olarak bizler de kısa süre içerisinde gerçekleştirdiğimiz ve katıldığımız etkinliklere bir yenisi eklemek istedik ve ülkemizin BMX kültürünü temsilen ve BMX Worlds'e katılan sporcularımızı desteklemek üzere atladık Köln'e geldik.


Ediz Tenşi, Atatürk Havaalanı'ndan Red Bull'dan Baran Nalbantoğlu ve Red Bull sporcusu Arif Gül'le aynı uçakla sabahın erken saatlerinde Köln'e uçtu.

 


Akman Atılgan da Sabiha Gökçen'den ailesi ile öğlen saatlerinde yola çıktı.
Aynı saatlerde de Adana'dan Murat Özdemir Türkiye'yi BMx Worlds'de flatland dalında temsil etmek üzere eşiyle beraber Adana'dan Almanya'ya hareket ediyordu...
Ediz Tenşi Red Bull'u havaalanında almaya gelen BMX Worlds Shuttle'ı ile Köln merkezine geldi. Minibüste 30 yıldır bu organizasyonu üstüne almış olan ünlü BMX'çi Stephan Prantl da vardı.
Jugendpark'ta bir gün önce çalışmalar başlamıştı. Rampalar kuruluyor festivalin gerçekleşeceği mekanlar düzenleniyordu... Ve Ediz Tenşi burada freestlye BMX'in ve Haro markasının kurucusu, efsanevi sürücü ve BMX dizayncısı Bob Haro ile tanışmış oldu!


Saatler sonra Köln'e inen Akman, Ediz'le Dom Katedrali önünde buluştu ve BMX TR'ın kurucuları bu anı BMX TR adına ölümsüzleştirdiler...
YARIN: BMX WORLDS'TE BİRİNCİ GÜN!