Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Ediz Tenşi-12.10.2017

Sevgili BMX TR okurları. Bugün size Türkiye BMX sürücülerinin yaşayabileceği sakatlıklar sonucu çıkabilecek ortopedik sorunların çözümü için Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli doktorlardan biri olan Galatasaray'ın doktoru Yener İnce'yi tanıtmak istiyoruz. Kendisi bizleri kırmadı ve yazlık evinde haftasonu konuk ederek kendisiyle Türkiye'de BMX, spor ve sporcuların yaşadığı ortopedik sorunları ele aldık.   

YENER İNCE HAKKINDA

1969 yılında samsun’da doğdu. 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nden ve ardından 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi - Çapadan fonksiyonel anatomi uzmanı oldu. Sporcu sağlığı üzerine çalıştığı süre içerisinde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde yardımcı doçent olarak çalışma ve ders verme imkanı buldu. 2003-2008 yılları arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde ortopedi ve travmatoloji uzmanlığı eğitimi yaptı. Mecburi hizmetin ardından 2009-2013 yılları arasında Çamlıca Alman (Universal Hospitals Group) Hastanesi’nde ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak çalıştı. Bu süreçte Fenerbahçe Spor Kulubü Bayan Voleybol ve Fenerbahçe Bayan Basketbol takımlarında “takım doktoru” olarak diğer branşlarda konsultan ortopedist olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde ders vermeye devam etmiştir. 2013 yılı Mart ayı başından itibaren Galatasaray Spor Kulubü’nde kulüp doktorluğunu yine ortopedi konsültanı olarak sürdürmektedir. Bu arada hastalarına da kulubün sponsor hastanesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Travma (kırık ve çıkıklar) spor cerrahisi (artroskopik ve açık) , artroplasti (protez) , vertebra cerrahisi (omurga) alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm bunların yanı sıra mikrocerrahi eğitimi sayesinde daha geniş bir endikasyon alanında çalışmaktadır .

BMX TR: Yener Hocam Merhaba. Hoş geldin hemen konuya girmeden. Sizinle olan arkadaşlığıma, dostluğuma dayanarak izninizle sizi kaldırıp sen diye hitap etmek istiyorum.

Beni yakın tanıdığın ve doktorum olup sakatlıklarımı topladığın için özellikle teşekkürlerimi ileterek konuya giriyorum.

Benim BMX’e olan aşkımı biliyorsun ve kurduğumuz siteyi de takip ediyorsun. Amacımız  Türkiye’ye BMX’i anlatmak bu sporu tanıtıp sevdirmek.  Dünyaya ise Türkiye’de BMX sporunun olduğunu ve bunun  tarihçsinin bu ülkede de yaşandığını, bu ülkeden de  BMX branşında sporcuların dünyaya açılabileceğini gösterebilmek. Tabii ki bu iş kolay değil ama biz bu işe BMXTR ekibi olarak profesyonel yaklaşıp bunu yapabileceğimizi biliyoruz. Seninle de konuşmamızın buluşmamızın sebebi senin uzmanlık alanına dayanıyor.

Extreme sporlarına merakın nasıldır? BMX sporunu (Benim anlatmam haricinde) tanıyor musun ?

Y.İ.: Bmx sporunu senin sayende tanıdım. Daha önceleri televizyonlarda gördüğüm kadarıyla biliyordum ama sayende bu sporu daha detaylı tanıma fırsatım oldu.Adrenalin dolu bir spor, izlemesi çok zevkli. Belli disiplinlere dayanıyor. Ben en çok Park disiplinini ve “Race”i seviyorum. Sitenizin kurulum ve oluşum aşamalarında paylaşımların ve gösterdiklerinle de iyice merakım arttı. Sitenizin sıkı bir takipçisiyim. Özellikle Savaş Esiri bir Bmx 1 ve 2 çok ilgimi çekti. Akman kardeşimi tebrik ediyorum bu işe olan inancı ve sevgisinden dolayı.

BMX TR: Biliyorsun ülkemizde sporcu olmak çok kolay değil, maddi manevi sorumluluklar gerektiriyor, geçim kaygısı tüm sporcularımızı zorluyor. Bir de bunun üzerine sakatlıklar gelirse yapılacak iş, iş olmaktan çıkıyor. İşte tam burada biz BMXTR olarak bu konuya açıklık getirmek istiyoruz.

Ben sakatlık geçirip doktorumun yanlış tedavisi ve beni doğru yönlendirmemesinden dolayı spordan koptum. Bir de koskoca adam olmuşsun bırak çocuk bisikletini, geç çalış basket oyna diye fırça yediğimi hatırlar üzülürüm. Ben extreme sporları ile uğraşmayacağım, o uğraşmıyacak bu uğraşamayacak, sonuç ne olucak ülkemizde bu kadar kabiliyetli gençler varken hocam nasıl ilerleyeceğiz adımızı nasıl duyurucağız bu dünyaya?

Y.İ İlk önce bu sporu yapmaktan korkmayacağız. Eğer dikkatli şekilde ısınmalarınızı yapar, gerekli korumalarınızı takarsanız sakatlanma riskiniz azalır. Bu sporu ilerletmek için de sizin gibi deneyimli tecrübeli kişiler işin içine girip yön çizici olacaklar. O zaman bu işler hak ettiği yerlere gelir.

Tabii ki bu konularda sporcu hekimi olmak çok önemli. Bizler sporcuları sporunu yapsın bu sporu daha ileriye götürsünler diye uğraşıyoruz ve tedavilerimiz bu doğrultuda gerçekleşiyor.

BMX TR: İşte burada senin desteğine ihtiyacımız olacak. Hocam, senin uzmanlık alanın bu, sen Galatasaray’ın doktorusun. Milyon dolarlık bacaklara, vücutlara bakıyorsun ve senin tedavilerinle ve yönlendirmelerinle bu insanların performansları artıyor. Çünkü sporcu sakatlıklarını, sporcu sporunu devam ettirebilsin diye eğitimler alıp uygulamalar yapıyorsun ve sonucunda başarın tartışılmaz. Ben bir arkadaşın ve dostun olarak seninle gurur duyuyorum. Keşke 25 yıl önce tanışıyor olsaydık da ben daha aktif sürebilseydim.

Sevgili dostum, BMX sporunu yapan bir sürü gençimiz sakatlıklar yaşıyor. Bizim sporumuzda ilk önce düşmeyi öğreniyorsun, akabinde hareket yapmayı çözüyorsun. Devamlı düşüldüğü için sakatlıklarımız da çok. BMX TR olarak amacımız senin gibi kıymetli bir doktorumuzu BMX camiasıyla tanıştırmak, onların doğru tedavi olmalarını sağlayabilmek ve spordan kopmamalarını sağlamak.  Zaten sana gelen bir sürü BMX’ci arkadaşımız var. Biliyorum ki çok yoğun çalışıyorsun, bu yoğunluğunda bizi kırmayıp bize destek verdiğin ve bizim yani BMX camiasının ve BMXTR.COM’un yanında olduğun için ayrıca teşekkürler.

Y.İ Sevgili dostum, işimiz sizin gibi spor yapan sporcuların sakatlıklarında ve sonrasında performanslarını en üst seviye taşımalarını ve sakatlıklarından kurtulmalarını sağlamak. Bu bağlamda BMX camiasıyla birlikte olmak çok güzel. Sizlerden gelen bir kaç arkadaşınızı tedavi ettim. Sizlerle çalışmak bana heyacan veriyor, çünkü gerçekten çok farklı ve özel bir sporla uğraşıyorsunuz.

BMX TR: Hocam biz artık bu sporla ilgili tüm yaşanan ortapedik sıkıntılarda senin bizimle olduğunu düşünüp sana tedavi olmak istiyoruz. Bu konuyla ilgili arkadaşlarımız velilerimiz, sana nasıl ulaşsınlar nasıl görüşsünler?

Y.İ Daha önce de senin dediğin gibi çok yoğun çalışıyorum. Galatasaray’lı olarak Galatasaray’a hizmet vermek, orada olmak çok yorucu olmasına rağmen çok keyif veriyor bana. Artı özel çalıştığım hastenem ve hastalarım tüm vaktimi alıyor ama sizin gibi BMX sporuna gönül vermiş dostlarımın yanında olmak onlara destek vermek benim için çok büyük keyif. Bana ulaşmak isteyenler sitenizin bize ulaşın bölümünden  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. dan mail atarak ulaşabilirler.

BMX TR: Bize verdiğin bilgiler ve bu spora olan desteğin için TEŞEKKÜR EDERİZ.

Bundan Sonra Tüm BMX Camiasının Doktoru Olarak Senin Bizlerle Olduğunu Görmekten Gurur duyuyoruz.

Bmxtr.com