Yazan: Dominic Phipps 

Çeviri: Akman Atılgan

Bob Haro: "Çocukken BMX sürmek için çok destek aldığımı açıkçası söyleyemem.Yetmişli yıllarda insanlar sizi bir BMX bisiklet üzerinde gördüklerinde oldukça tuhaf bakarlardı."

1970'li yılların sonlarında BMX üzerinde hareket yapma konsepti bir yetenek olarak değerlendirilmekten çok alışılagelmedik tuhaf bir eylem olarak görülürdü. Ancak Kaliforniyalı yaratıcı bir genç olayları farklı görüyordu. Bob Haro'nun çok üretken bir zihni vardı ve giyim tarzından tutun da yaptığı herşeye dek artistik bir stili vardı. Yetiştiriliş biçimi de diğerlerinden farklıydı. Haro genç yaşında ekonomik özgürlüğün önemini kavradı ve lise çağlarında yerel BMX yarışlarında satmak üzere numara plakaları üretmeye başladı. Bu numara plakası konsepti çok özgündü ve tekti ve ticari olarak avantajı hangi marka olursa olsun üzerinde kullanılabilmesiydi. 


Bob'un çizimlerde çok yetenekli olan babasından aldığı sanatçı kişiliği BMX sporunda önünde büyük fırsatlar yaratacaktı. Ancak Haro'nun başarılarındaki en büyük sırrı önündeki işe çok iyi odaklanması ve tam bir inançla eşi benzeri görülmeyen bir bakış açısıyla bakabilmesiydi.

Bir Haro İllustrasyonu


Bob Haro'nun yaratıcı bakış açısı bugün çeşitli kategorilere ayrılmış olan BMX Freestyle sporunun yaratıcısı olmasıyla sonuçlanmıştır. Motocross'la başlayan sürme hevesi, bu sporun çok masraflı olmasıyla BMX yarışlarına yönelmişti. BMX yarış pistlerinde atlamak ve hız yapmak bir süre sonra ona yeterli gelmemeye başladı. Alternatif ve daha yaratıcı birşeyler arıyordu. Böylece boş zamanlarında değişik hareketler çalışmaya başladı. İlk denemeleri geri geri sürmek oldu, daha sonra "180 front" ile bisikleti geri geri sürüşten ileri sürüşe geçirmeye başladı. Bisiklete hakimiyeti geliştikçe daha fazla hareket yapabileceğini görüyordu. Zaman içerisinde arkadaşlarıyla beraber patencilerin kullandığı skateparklarda ya da havuzlarda görülmeye başlandılar. Haro ve arkadaşı John Swanguen artık skateparkların müdavimleri olmuşlardı. Böylece haftanın belirli günleri skateparklarda bisiklete binmek için skatepark yönetiminden bir izin koparmayı başarmışlardı. Skateparkta takılan BMX'çilerin söylentisi hızlı yayılmış ve zaman içerisinde skateparklarda patenciden çok BMX'çi görülmeye başlanmıştı.  Böylece BMX Freestyle bir daha hiç ölmemek üzere Bob Haro liderliğinde doğmuş oldu.Haro'nun freestyle kariyeri kendi yarattığı konseptte başarılı bir sporcu olmasına yetecek kadar uzun sürmüştür. 20'li yaşlarının ortasında devamlı tekrar eden diz rahatsızlıkları artık sürmesini çok zor kılıyordu. San Diego bulvarlarında ve parklarında BMX üzerinde geçirdiği yıllar spora devam etmesine olanak vermeyen fiziksel problemler yaratmıştı. Yeni fikirler üretmek ve sürüş tekniğini ilerletmek için devamlı çalışmayla geçen uzun yıllar...

Bob Haro BMX Fresstyle'ın yaratıcısıdır ve birçok insan tarafından bir BMX efsanesi olarak kabul edilir. Kendisini BMX'e bu kadar adamış biri olmasaydı sporumuz şu anda ne halde olurdu? Bob Haro sayesinde hiç bir zaman cevaplamak zorunda kalmayacağımız bir sorudur bu...

BMX TR olarak bugün 58 yaşındaki Bob Haro'yu Almanya Köln'de tanımış olmaktan Türk BMX emekçileri olarak gurur duyuyoruz.