Yazan: Dominic Phipps 

Çeviri: Akman AtılganO günlerde Bob Morales bir sürücüden daha çok bir dahi olarak tanınıyordu. Yenilikçi kişiliği ve freestyle sürücülüğü konusundaki ileri görüşü, 1970'lerin sonlarında ve 80'lerin başlarında sporun gelişiminde büyük katkı yaratmıştır.

Eddie Fiola: "BMX'iyle bir havuza daldığını gördüğüm ilk kişi Bob'tur ve bu hareket aklımı başından almıştı!" 

Morales 1980'lerin başlarında önce ASPA (Amatör Skate Park Derneği) ve sonrasında AFA (Amatör Freestyle Derneği)'yı kurarak geniş kitlelerce tanınmaya başladı. Derneklerin fikir babası ve mimarı kendisidir. Bu iki kurum 1980'lerde BMX Freestyşe Yarışmaları Serisini başlatarak Freestyle'ın zaman içerisinde profesyonel bir spor halini almasını sağlamıştır.

Morales daha çocuk yaşlarda amatör olarak motocross sporu yapıyordu ve bir çok yarışmada birincilik kazanmıştı. Hayatındaki bir takım gelişmeler nedeniyle motocross'tan daha ucuz bir spor olan BMX'e başladı. Yeni tanıştığı insanlar sayesinde Bob Osborn'un sahibi olduğu BMX Action dergisinde part time bir iş buldu. Burada Osborn'un oğlu olan RL Osborn ile BMX yarışlarında tanışarak iyi arkadaş oldular. Dergide çalışırken Bob Haro'yla da tanışmışlardı.  İki Bob da benzer kişiliklere ve tutkulara sahiptiler. Yaratıcılıkları önlerinde fırsatlarla dolu bir kariyer sağlayacaktı.

Morales: " Hepimizin Robert ya da Bob ismine sahip olması komik bir durumdu. Bob Osborn'a "Oz" diyorduk. Oğlu bile ona "Oz" diyordu. Robert'e kısaca "RL", Bob Haro'ya da "Haro" diyorduk. Bu durumda takma adı olmayan tek kişi olarak ben Bob olarak kalmıştım" 

Haro dergiden 1979'da ayrıldı. Haro Designs ismiyle kurduğu şirketinde kendi yolunu çizmeyi seçmişti. Bir gün Colton, Kaliforniya'da bir freestyle yarışmasında tesadüfen karşılaştılar. Yolları tekrar kesişmişti. Bob Haro kendisine ilk resmi Haro Freestyle turunda  eşlik edecek bir sürücü arıyordu ve o zamanlar 17 yaşında olan Morales teklifi kabul etti.

Rengarenk Haro tur minibüsü 3 ay boyunca evleri oldu. Bu süre içerisinde birçok fikir alışverişinde bulundular. Bu 3 ayda gelecekte dizayn edilecek olan birçok ürünün tohumları atılmıştı. 


Morales: "Bob Haro ve ben tüm Amerika genelinde 3 aylık tura çıkmıştık ve bu tur sırasında Bob kendi BMX kadrosunu üretme kararını aldı. İkimiz yeni Haro kadrosunun freestyle için nasıl olması gerektiği konusunda uzun uzun kafa patlattık. O sıralarda Torker marka bisikletler kullandığımız için Bob kadrosunu Torker'in imal etmesini istiyordu. Torkerler çift borulu bir dizayna sahipti ve doğal olarak bir freestyle kadronun çift üst borulu olması gerektiğine karar kıldık. O sıralar frenlerimiz kontra pedaldı dolayısıyla kontranın takılması için arka drop out'ta bir bağlantı kolu da tasarlanmıştı. Bob kadronun tasarımı için muhteşem grafik dizaynlar yapıyordu. Bu dizaynlar daha önce hiç yapılmamış dizaynlardı ve hayatınn geri kalan kısmında da çok ustaca dizaynlar yapmaya devam etti"

Morales'in girişimci ruhu daha genç yaşlarda kendisini gösteriyordu. 14 yaşında Sticker Factory(Çıkartma Fabrikası) adında bir BMX posta siparişi işi kurmuştu. Söylentilere göre o sene yılbaşında ailesinden hediye olarak bir dosya dolabı istemişti! Sticker Factory daha sonra büyüyerek BME (Bob Morales Enterprises) ismini aldı. Böylece BMX çıkartmalarının yanısıra Haro ve Oakley ürünlerini de dergiler vasıtasıyla satmaya başlamıştı. Daha sonra BME kendi markası olan DYNO Design'ı üreterek satmaya başlayacak ve iyi arkadaşı olan Eddie Fiola ile Morales-Fiola markasıyla bir giysi markası kuracaklardı. Buna ilave olarak Steven Spielberg tarafından yapılan E.T. filminden bir sponsorluk paketi, AFA Yarışma serileri ve daha BMX'le ilgili birçok işi üstlenen Morales saygın bir isim oluvermişti. 1990'lara gelindiğinde Auburn Cycles ve Iron Horse dağ bisikleti markalarını yarattı. Bunlarla da yetinmeyerek Kore isimli bir şirkette ilk bashguard BMX kadrosunu ve "trashguard"ı dizayn edecekti. Morales bisiklet endüstrisinde zengin bir geçmişe sahiptir ve Haro Designs için kısa süreli de olsa ilk kurulduğu yıllarda önemli katkılar sağlamıştır. Bob şu anda sahibi olduğu ASV Inventions şirketini yönetmektedir. Hiç de sürpriz olmayacak bir şekilde bu şirkette de son derece yenilikçi ve eşi benzeri olmayan ürünler üretmektedir.