Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Akman Atılgan 02.08.2017


Bob Haro İllustrasyonu: Lixy B

1982 yılında çevrilen ve yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı E.T. (The Extra-Terrestrial) o yıl gişe rekorları kırdığı için o yıllarda yaşamış insanlar tarafından iyi bilinen bir film. Biz eski BMX'çiler için de ayrıca önemli bir yere sahip. Çünkü BMX dünyası, 1980'li yıllarda tüm dünyada popüler olmasını bu filme borçludur. Filmde yaklaşık 3.5 dakika süren BMX kovalamaca sahneleri seyircinin beynine adeta kazınmış ve tüm dünyayı BMX ateşi sarmıştır, dünyanın birçok ülkesindeki çocuklar birer BMX sahibi olmak için yanıp tutuşmuşlardır.Yaklaşık 3 ay önce DVD satan bir dükkana E.T.'yi Türkçe olarak bulup bulamayacağımı sorduğumda dükkanın işletmecisi "2 saat sonra gelirsen hazır olur abi" dedi. Amacım kızıma seyrettirmekti. Gerçekten 2 saat sonra DVD hazırdı. Kızım sanırım filmi 3 defa seyretti. Ben de herhalde bir 15-20 yıldır seyretmemiştim. Film o kadar iyi ki eski bir yapım olmasına rağmen hala sizi koltuğunuza çiviliyor. Hele bir de BMX geçmişiniz varsa o kovalamaca sahnelerini tekrar tekrar seyretmek inanılmaz zevkli.Peki BMX Freestyle'ın yaratıcısı Bob Haro'nun bu filmde dublörlük yaptığını biliyor muydunuz? E.T.'yi bu kadar taze seyretmişken dün tesadüfen bir şey oldu ve Bob Haro Facebook'tan Steven Spielberg'e yazdığı bir mektubu paylaştı. Ben de sizlerle paylaşmak istiyorum:


"Sayın Bay Spielberg,

Adım Bob Haro ve filminiz “E.T. the Extra-Terrestrial”'daki önde gelen dublör sürücülerden bir tanesiydim. Ortak arkadaşımız Tracey Seaward bana şirketinizin iletişim bilgilerini verdiği için size direkt olarak yazabilme imkanı buldum.  

Filmin yapımı sırasında Gene Randal ve ekibiyle beraber ikinci birimde, efsanevi BMX kovalamaca sahnesinin çekimlerinde görev aldım. Kameraya en yakın süren kayak maskeli ve askeri ceketli sürücü bendim ve polis bizi kovalarken Porter Ranch'ın tepelerinde hem kaçıyor hem de artistik hareketler yapıyordum.  

Mektubumun ekinde o gün Porter Ranch'te çekilmiş ve özel arşivimden fotoğrafları bulabilirsiniz. Belki hatırlarsınız, kovalamaca sahnesinin çekildiği o gün çok sıcak bir yaz günüydü ve bu resimler o gün çekildi. 

E.T. gösterime girdiği anda benim de BMX kariyerim neredeyse patladı. O yıllarda genç ve profesyonel bir BMX sürücüsüydüm ve tüm dünyayı dolaşarak çocuklara yeni bir spor olan Freestyle BMX'i  tanıtıyordum. Filmde yer aldığım kısımlarla ilgili hikayeleri de her zaman paylaştım. 

Size, tüm BMX'çiler adına teşekkür ederim. E.T., o yıllarda henüz emekleme aşamasında olan sporumuzu şöhrete ulaştırarak tüm dünyaya tanıtan ve dünyadaki milyonlarca çocukta BMX tutkusunu ateşleyen bir film olmuştur. 

En derin saygılarımla,

Bob Haro"


Evet, bu satırlara Steven Spielberg bir cevap verecek mi, bunu göreceğiz. Ancak Bob Haro'nun mektubu yazarken hissettiklerini anlayabiliyorum. Sporumuzun bugünlere gelmesindeki katkıları nedeniyle Bob Haro'ya ve Steven Spielberg'e biz BMX'çiler ne kadar teşekkür etsek azdır. Dolayısıyla ben de buradan kendi payıma tüm BMX'çiler adına ikisine de teşekkür ediyor ve birkaç sene önce Amsterdam'daki Madame Tussauds müzesinde önündeki sepette E.T.'yi taşıyan Kuwahara üzerinde çektirdiğim resmi paylaşmadan edemiyorum...Bu da benim kişisel arşivimden!