Yazan: Dominic Phipps

Çeviren: Akman Atılgan

Eddie Fiola en çok1980’lerin ortalarında kullandığı sarı GT Performer’la yağtığı gösterilerle tanındı.  Ancak Eddie Fiola’nın geçmişi 1982’de Haro takımına katılmasıyla başladı. Eddie Bob Haro’yla ortak arkadaşları Bob Morales vasıtasıyla tanıştı. Eddie Bob Morales sayesinde BMX’le skateparklarda sürülebileceğini öğrendiğini anlatır.

 

Fiola: “Bob hayatımda BMX’le havuza dadığını gördüğüm ilk kişiydi, ve bu görüntü aklımı başımdan almıştı.” 

Haro takımıyla turlara çıkmasının yanısıra Eddie’nin, Lakewood’da prototip olarak üretilen Haro Freestyler’a binerken çekilmiş fotoğrafları da vardır. Ancak sezon sonunda takıma kızdığı için Haro’dan ayrıldı.

Fiola: “Haro prototip bisikleti benim sürmemi istedi ve bisikleti bana verdiler. Gerçekten harika bir durumdu. Ancak ertesi sabah Bob’dan bir telefon aldım. Bisiklet bir ptototip olduğu için bir başka birine daha kullandırmak istediğini söyledi ve bisikleti geri istedi. Bu bisikleti son görüşüm oldu!  Bu o zamanlar için çok tipik bir durumdu, Bon Haro’nun çevresinde olan çok fazla olay vardı!"

Los Angeles’in güneyindeki Bellflower’da yetişmiş bir çocuk olarak Fiola da diğer çocuklar gibi geleneksel bir döngü olarak Schwinn Stingray’lerle bisiklete binmeye başlamış ve mahallede boş arsalarda dirt ile kendisini geliştirmeye başlamıştı. Bisikletiyle atlamak ona iyi hissettiriyordu ve bisikletle uçma tutkusu onu Lakewood yakınlarındaki skateparka kadar götürdü. Yerel birkaç race sürücüsü de aynı skateparkta sürüyorlardı.

 

Fiola: “Skateparkta Tinker Juarez’le tanıştım ve onun neler yapabildiğini görünce daha iyisini yapmak için büyük bir istek duydum”

 

Genç ve müthiş bir yetenek olan Fiola’nın ünü   çok geçmeden 1980’de BMX Action Dergisindeki Bob Osborn’a dek ulaştı ve Lakewood’da çekilmiş bir fotoğrafı 1981’de ilk defa dergide basıldı. Bir sonraki sene Kuwahara ve Morales’le beraber yapılan kısa bir turun ardından Fiola daha sonra uzun yıllar arkadaşı olan Gale Webb için gösterilerde sürmeye başladı. Gösteriler Vans Freestyle Takımından ödünç alınan BMX ve Skatepark karışımı bir pleksiglas rampada yapılıyordu ve bu gösteriler sayesinde Fiola eyaletin her köşesini gezmişti. 1984 yılına gelindiğinde Bob Morales’le birlikte GT Bicycles için sürmeye başladı ve daha sonraları yaklaşık on yıl sürecek AFA yarışmalarında ve turlarda boy gösterdi. Aynı zamanda GT için de Perfromer’in dizaynının yapılmasında yardımcı oldu.

Fiola’nın sürüş stili zaman içerisinde sanatsal bir şeye dönüştü ve kendi kuşağının en temiz freestyle yapan sürücüsü olarak tanıdı. Diğer sürücülerden çok daha yükseğe çıkmasıyla ve havada yaptığı hareketlerin üstünlüğüyle uzun yıllar skatepark yarışmalarında kazanan oldu ve AFA yarışmalarında üstünlük çok üzün süre Fiola’da kaldı. İlk resmi yarışmasını da Whittier Skate City Park’ta HARO Designs renkleri ile kazandı.

Eddie bugün 52 yaşında ve çocukluk tutkusu ve mesleği haline gelmiş olan BMX'ten hiçbir zaman kopmadı. EF Performer ile BMX dizaynı serivenini de devam ettirdi.