Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

1984 yılı Bakırköy doğumluyum. 13 yaşında Bakırköy Metin Bisiklet'e arkadaşım Barış ile birlikte çırak olarak başladım. İlk 3 sene beraber sürdük. Sonrasında benden 2 yaş büyük olan rahmetli Serkan Güneş, Pedal Bisiklet'ten Metin Bisiklet'e geçmişti, ara sıra onun bisikletini alıp sürüyordum. Bir dönem MTB yarışlarına girdim, iyi dereceler elde ettim.Bir ara BMX marka bir bisiklet toplamıştım. Kromu paslanmış, tüm rulmanları kitlenmişti. O dönemler hiç parça yoktu. 14 t yada 16 t dişli bulmak bile sıkıntıydı. O dönem Çekoslavak malı arka dişliler vardı, çok çabuk dağılırlardı. Her akşam iş çıkışı Ataköy Yeşilköy gece yarılarına kadar BMX sürerdik.Ataköy'de 5. kısımdaki rampalar artık kaldırılmış, 9. Kısım tren yolunun yanında yeni küçük bir skate park açılmıştı. O dönem sürenler bizden yaşca büyüktü. Murat abi, Boğaç abi arkadaşım Serkan belirli aralıklarla, Sinan abi ve kardeşi Serdar abi beraber sürerler ama biz çok içeri giremezdik. Gidip yapılan airları Murat abinin attığı 540 ları hayretle izlerdik.
Sonrasında zaman ilerledi ve skate park kapandı. Kazlıçeşme sahilde Roy adında yabancı ortaklı bi skate park açıldı. Giriş paralıydı ama  çok daha iyi rampalara sahipti. Bir süre de orada kullandım. Sonra tekrar MTB toplayıp Bakırköy Metin Bisiklet'teki abilerim ve arkadaşlarımla sürmeye başladım. Yarışlara katıldım.Askere gittim ve geldim, bir KHE Beater topladım. Komple krom 21 kg civarıydı. Yabancı videolarda Matt Hoffman, rahmetli Dave Mirra, Ryan Nyqist'in sürekli videolarını izleyip dışarı streete çıkardık. Benim, rahmetli Serkan'ın ve Muhammet'in Ataköy'de girmediğimiz site sokak kalmamıştı. Bazen Kadıköy'e, bazen adaya da giderdik.  Sonrasında Mustafa Çalışır ve Ergin Arabacıoğlu adında abilerimle tanıştık. Bizden yaşca büyük ve bu camiada eskilerdi. x4tune adında mağaza açmış parça ve BMX getiriyorlardı. Bir dönem sonra ayrılık yaşandı. Ergin abiden 2013 yılında Sunday Gary Young Pro getirttim.
1.5 sene kadar daha sürüp motora geçiş yaptım. Sonrasında araba merakı ve evlilik, 5-6 yılı geçti. BMX artık yoktu. Bugün gelinen bu noktadan o kadar memnunum ki. Yıllarca 4-5 kişi sürdük kimseler yoktu. Şimdi 35 yaşıma geldim, BMXTR'ın yaptığı Türkiye BMX Günü'nü ve yapılan rampaları, skateparkları gördükten sonra tekrar BMX almaya ve organizasyonlara katılmaya, tekrar sürmeye ve destek olmaya karar verdim. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Erhan Aknar