Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Fikri Altıntaş 04.04.2018




Geçtiğimiz hafta sonu Yunanistan, Selanik'teydik. Geleneksel RIDE ON NorthPark Jam’a katılmak üzere gittiğimiz Selanik'ten geçen yıla oranla bu yıl elimiz daha dolu döndük. Amatör ve Profesyonel kategorilerde yarışan sürücülerimiz izleyicilere zevkli dakikalar yaşattılar. Amatör kategoride Fibera BMX sürücüleri Hasan Haloğlu ve Görkem Cangil ilk 10 arasına girmeyi başarırken Red Bull ve Fibera BMX sürücüsü  Arif Gül ve Haro Türkiye, Vans Türkiye, Go4it Güney Kıbrıs ve Fibera BMX sürücüsü Bora Altıntaş profesyonel kategoride ilk 4’ te yer almayı başardılar.



Arif’in muhteşem kombolarına ek agresif rampa hareketleri yarışmayı 2. sırada tamamlamasına vesile olurken Bora’ın konforlu tarzı ve yarışmanın en zor hareketlerinden birisi double peg 180 double barspin şovu herkesi büyüledi ve 4.lüğü elde etmeyi başardı.


Geçen yıl katıldığı yarışmada elde ettiği başarıdan sonra bu yıl 9. Sıraya oturan Hasan Haloğlu 2. Performansının sonuna doğru temiz bir toothpick yaparak kendini gösterdi. Diğer bir yandan ilk kez bir yarışmaya katılan Görkem Cangil 360 barspin leri ile göz doldurdu ve 6. lığı elde etti.

Görkem Cangil

Hasan Haloğlu

Profesyonel kategoride antrenmanlarda bile izleyicilerin ilgi odağı haline dönüşen Arif ve Bora kendilerine has tarzları ile Yunanistan ve bölge ülkelerden 20 profesyonel sürücünün arasından çok iyi sonuçlar elde etmeyi başardılar. Arif, stratejisini çok iyi kurguladı ve yarışma esnasında diğer sürücülerin performanslarını da dikkate almayı ihmal etmedi ve John Stephaniou’nun ardından 0.33 gibi çok az bir puanla 2. liği elde etti. Diğer yandan geçtiğimiz yıl henüz 16 yaşında olduğu için rica üzerine Pro kategoride yarışmasına müsaade edilen Bora, geçen yılki 7.liği getiren performansının üzerine ciddi eklemeler yaparak estetik tailwhip ve double barspin trickleri ile göz doldurdu ve Vans ve RIDE ON sürücüsü Jason Eustathiou’nun ardından 4. sıraya yerleşti.


Çok büyük dostlukların kurulduğu, yarışmacılarımızın da çok ilgi gördüğü bu yarışmaya katılmak bizim için bir gelenek haline dönüşecek gibi görünüyor. En yakın zamanda Kıbrıs Fibera Skatepark’ta yarışmanın bir bacağini düzenlemeyi istediklerini belirten RIDE ON ve NORTHPARK yetkililerinin bizlere gösterdikleri ilgi ve samimiyet yarışmacılarımız için de büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Mayıs ayında, Türkiye BMX gününde görüşmek üzere...