Yazan: Akman ATILGAN



Dominic Phipps, bizler gibi bir dönem BMX tutkusunu yaşamış bir İngiliz araştırmacı yazar. O da bir çok yaşıtları gibi BMX dünyasına Haro markası ile girmiş ve bugün binlerce Haro hayranı gibi yıllar geçmesine rağmen bu tutkusunu koruyan biri. 

Dominic, mesleğini tutkunu olduğu BMX'e ve çocukluk aşkı olan Haro'ya yönelterek Haro Bikes ile ortak bir çalışma yürüttü ve markanın geçmişten günümüze olan hikayesini 2 ciltlik bir eserle anlattı. Bu kitabı uzun süren bir araştırma, dönemin ünlü BMX'çileriyle yapılan röportajlar ve onların fotoğraf albümlerinden yaptığı derlemelerle zenginleştirdi ve ortaya Freestyle BMX'in doğuşunu özetleyen harika bir çalışma çıktı. 

Ben de Dominic'i kitapların basımından öncesinden beri takip ediyor ve yaptığı araştırmanın her aşamasında kendisinden bilgi alıyordum. Arkadaşlığımız o sıralar sadece Facebook ile sınırlıydı ama Dom hiç yüzyüze karşılaşmamış olduğu bu Facebook arkadaşıyla bilgi paylaşmaktan hiç çekinmedi. Araştırması için İngiltere'den Amerika'ya sık sık gidiyordu ve nihayet kendisine orada bir hayat kurdu. Aradaki saat farkı nedeniyle çoğu zaman gece geç vakitlerde gerçekleşen sohbetlerimiz sırasında yaptığı araştırmalardan ve kitabın durumundan bilgi verdi. Bu arada Türkiye'den birinin bu konuyla ilgili olması onu meraklandırıyordu. Türkiye'de 30 yıldan beri BMX freestyle'ın popüler olduğunu benden öğrendi. İlk BMX'imin de bir Haro Sport olması ilgisini bir kat daha artırmıştı. Böylece samimiyetimiz gelişmişti.

Aradan geçen aylardan sonra nihayet kitabın ilk cildi basıldı. Daha basılmadan siparişlerle tükenmiş gibiydi. İnternet üzerinden satın almaya çalışsam da Türkiye'ye göndermiyorlardı. Yazımı sırasından yakından takip ettiğim kitabı alamamak beni üzüyordu. Sıkıntımdan bahsettiğimde Dominic,"bu Temmuz'da Köln'de BMX Worlds'e neden gelmiyorsun? Orada olacağım" dedi ve cep numarasını verdi. Kafama koymuştum, Köln'e gidecek ve BMX'le dolu bir haftasonu geçirecektim. Böylece bir ay sonrası için Köln'e biletimi almış oldum. 



Nihayet Temmuz'un ilk haftası geldi çattı ve sadece bir haftasonu geçireceğim Köln'e geliverdim. BMX Worlds'ün düzenlendiği Jugendpark'a geldiğimde Dom'u bana verdiği numaradan aradım. Birkaç dakika sonra uzun süreden beri Facebook'dan yazışmakta olduğum Dom'la Jugennpark'ta festival alanında buluştuk. Yıllardır birbirini tanıyan iki arkadaş gibi kucaklaştık. Türkiye'den bir haftasonu için gelmem onu sevindirmişti. Beni VIP alanına götürdü ve bir VIP bileklik verilmesini sağladı.

Şaşkındım çünkü Dom beni kiminle tanıştırsa blogunda Libya'da Haro Sport macerasını yazan kişi diye tanıttığında "O hikaye sana mı ait gerçekten?" diyorlardı. Neredeyse herkes bloğumu okumuştu! 2013'te katılmış olduğum bu BMX Worlds'ün detaylarını uzun uzadıya anlatmayacağım. Aslında asıl anlatmak istediğim Haro-Rise of Freestyle BMX kitaplarına nasıl sahip olduğum... Dom VIP bölgesinde çantasını açtı ve oradan yepyeni bir kitap çıkardı. "Bu senin için, kitabımı yazarken çok zorlandım, bazen umutsuzluğa kapıldığım günler oldu. Farkında değilsin belki ama Facebook sohbetlerimiz sırasında bana çok destek oldun. Sadece Amerika ve İngiltere'de değil, Türkiye gibi BMX dünyasında henüz çok duyulmamış bir ülkeden bile desteklendiğim ve kitabımın merakla bekleniyor olması bana güç verdi. Kitap benden sana bir hediye." diyerek kitabı bana verdi. Çok duygulanmış ve sevinmiştim.



 

Akman, desteğin için teşekkürler. Türkiye'de old school bayrağını dalgalandırmaya devam et! Teşekkürler, Dom.


Dom'un ince davranışı bununla bitmedi. BMX Worlds'ten sonra görüşmelerimiz ve fikir alışverişlerimiz sürdü. Bir sene sonra, 2014'te kitabın ikinci cildini yazdı. 1987-1993 yılları arasını anlatan bu cildin Avrupa tanıtımı İngiltere Londra'da gerçekleştirilecekti. Dom beni davet etmesine rağmen işlerimin izin vermemesi sebebiyle katılamadım. Ancak onlar beni unutmamışlardı.



Böylece kitabın ikinci cildi postayla elime ulaştı. Gerçekten mutlu olmuştum. İkinci cilt Dominic, Matt Hoffman, DMC (Dennis McCoy), Simon Tabron ve Kevin Martin imzalıydı!






Kitapla beraber birçok çıkartma da vardı. 



Böylece kitabın iki cildine hoş bir hikayeyle sahip oldum. Kitabın her cildi yaklaşık 140 sayfa ve kuşe kağıt basımlı. 1980 ile 1993 yılları arasında Freestyle'ın doğuşunu ve Haro markasının bunda nasıl öncülük ettiğini anlatıyor. Dönemin birçok ünlü sürücüsüyle yapılmış röportaj ve anektodlar var. BMX tarihine ışık tutan ve sporumuzun nerelerden bugünlere geldiğini anlatıyor.

Dominic'le kısa süre önce yaptığımız görüşmede BMX TR olarak sitemizde genç sürücülerimizin kitaptan faydalanabilmesi için kitaptan alıntılar yaparak sitemizde yayınlamak istediğimizi anlattık. Memnuniyetle buna izin verdi. Biz de kitaptan parçaları Türkçeleştirerek ülkemizin sürücülerinin okuması için sitemizde yayınlayacağız. Herkese iyi okumalar dileriz.

Sevgilermizle,

BMX TR

Akman ATILGAN