Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

OCAK 2017

DANIEL DHERS RÖPORTAJI                                                                                                                                                                                             

Hazırlayan: AKMAN ATILGAN

Sevgili BMX TR okuyucuları, Ocak 2017 röportajımızla, bir kez daha dünya çapında ünlü bir sporcuyla yaptığımız röportajla karşınıza çıkmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu röportajı uzun zamandır beklediğinizi biliyoruz. BMX TR kurucusu Ediz Tenşi'nin ilk defa 2009 yılında tanıştığı, sonra da 2016 Ocak ayında Almanya'da karşılaştığı Daniel ile dostluğumuzu 2016 Temmuz'unda Köln'de pekiştirdik. Kendisi de bizleri kırmayarak bize son derece keyifli bir röportaj verdi. Röportajımıza başlamadan önce Daniel Dhers başkaları tarafından nasıl anlatılmış, kısaca bir göz atalım:

  • Sports Illustrated'den Mike Bebernies: "- Bugün Daniel Dhers, tüm zamanların en yetenekli BMX sürücülerinden biridir" , 2014
  • The Daily Reflector'dan Tony Castleberry : "- Muhtemelen günümüzün en iyi sürücüsü", 2010
  • Jamie Bestwick : "-Şimdiye kadar gördüğüm doğuştan en yetenekli insan", 2008


BMX TR : Merhaba Daniel! Öncelikle bize bu röportajı verdiğin için teşekkürler. BMX TR için senin röportajını web sitemizde yayınlamak büyük bir ayrıcalık. Nasılsın?

D.D.: Çok iyiyim! Son 3 yıldır çılgınca seyahat halindeydim ve bir süredir evde olduğum için mutluyum. Sonunda evimde 2 hafta üstüste oturabildim :)

BMX TR : Daniel, BMX TR olarak, misyonlarımızdan biri Türk BMX'çilere dünya çapında sürücüleri tanıtmak. Kaç yaşındasın ve nerelisin? 

D.D. : Venezuella'nın başkenti Caracas şehrinde doğdum. 31 yaşındayım ve 19 yıldır sürüyorum...         

BMX TR : Evet ve geleneksel sorumuzu sormak istiyoruz: BMX hayatına nasıl girdi? Bunun bir hikayesi var mı? 

D.D. : 12 yaşındayken arkadaşlarım apartmanımızın çevresinde bisiklete binmeye başlamışlardı ve onlara katılmaya karar verdim. Daha önce hiç hayatımda bisiklet sürmemiştin, yani önce öğrenmem gerekiyordu. Bir süre sonra bunny hop yapan bir çocuk gördüm ve farkında olmadan BMX olayına kendimi kaptırıverdim!

BMX TR : İlk BMX'in neydi ve nasıl satın aldın?

D.D. :  16 inch bir bisikletim vardı ve 12 yaşındayken bana biraz küçük geliyordu haha. Daha sonra ailem ilk bir kaç bisikletimi almamda destek oldular ve olaylar gelişmeye başladı.


Caracas-Veneuzela Daniel Dhers 14 yaşında-Sene 1999

BMX TR : Türk sürücüler imkanların yetersizliği ve kendilerini gösterme fırsatları olmadığı için zorluklar çekiyorlar. BMX Türkiye'de halen desteğe çok muhtaç bir spor. Bu nedenle hikayen Türk sürücüler için ilham kaynağı olabilir. Venezuela ve Arjantin'de yaşadığın sıkıntıları biraz anlatabilir misin? 

D.D. :  Sorunların en büyüğü Venezuela'da sürecek yer olmamasıydı. Sürmeye başladıktan birkaç sene sonra yaşadığım yerdeki skateparkı kapattılar. Sonrasında bir süre sadece street veya flatland yapabildim. Ülkede birçok markayı bulamıyorduk ve sponsor bulmak imkansızdı. Ama biz sürdük, sadece zevk almak için sürdük. Arjantin'e taşındığımızda BMX ortamının daha büyük ve gelişmiş olduğunu gördüm. Evimizin yakınındaki skatepark daha güzeldi ama o da kısa süre sonra kapatıldı. Arjantin'de çok daha iyi sürücüler vardı ve bu sayaede daha fazla hareket öğrenme şansım oldu. Bazı yarışmalar da yapılıyordu ve ben bu yarışmalara katılabiliyordum ancak günümüzde iki ülkede de BMX büyük sıkıntıda. Artık belki sürecek daha fazla skatepark var ama sürücüler için bisiklet ve parçalara ulaşmak zor çünkü Arjantin ve Venezuela'da insanların alım gücü çok düştü. Ben de bu nedenlerle ülkeden ayrıldım ve Amerika'da sürmeye başladım.  

BMX TR : 2004 Latin X Games kariyerin için bir dönüm noktası oldu ve BMX dünyasında ilk patlaman oldu. Sonra Pensilvanya'da bir BMX eğitim merkezine davet edildin. Amerika'da olmak senin için heyecan verici olmuş olmalı ancak minim zorlukları da vardı. Bize 2004 Woodward ile 20015 Orlando Baco Jam arasında yaşadığın dönemden biraz bahseder misin? 

D.D. : Sonunda Woodward'a gelebilmiş ve orada sürüyor olmak çılgıncaydı. Çocukluğum boyunca buradan gelen videoları seyrederek büyümüştüm ve nihayet kendimin de orada olduğuna inanamıyordum. 2004 yılında yazın aylarının sonuyla kışın başlangıcı arasında bulundum. Woodward'da yazı geçirmek kolaydı, sadece yemek yiyip uyuyup sürüyorduk ama beş parasızdım ve başka hiçbirşey için param yetişmiyordu. 2005'te ise yazın gidemedim ve kış gerçekten çok zordu. Woodward kışın gerçekten çok soğuk oluyor. Çok sürdüm ama param çok azdı. Tek sahip olduğum şey bir mikrodalga fırındı ve noodle ve protein alıyor ve çalabildiğim kadar RedBull içiyordum haha. Baco'ya gittiğimde 10 kilo daha zayıftım. Babam Arjantin'e çalışıp para kazanmam için beni çağırmıştı. Orlando Baco Jam'da İlk 10'a girersem geri dönmeyeceğim ve sürmeye devam edeceğim ama başarısız olursam BMX'i bırakarak Arjantin'e döneceğime babama söz verdim. Ben ilk 10'a girmeyi hedeflerken Baco Jam'da spine üzerinden bir front flip atarak birinciliği kazandım. Artık BMX'te önüm açıktı. Tüm çektiğim zorluklara değmişti...


BMX TR : Dave Mirra'nın senin için büyük ilham kaynağı olduğunu biliyoruz. Amerika'ya geldikten sonra onunla ve Jamie Bestwick ile tanıştın ve iyi arkadaş oldunuz. Sana destekleri nasıldı?

D.D. : David'le 2004'te Woodward'da kısaca tanışmıştık ama Bestwick'le orada yaşadığı için oldukça fazla takıldık. Jamie bana nasıl profesyonel olunacağı konusunda çok yardımcı oldu ve yeni hareketler öğrenmem için beni motive etti. Sanırım Jamie tehlikeli ve korkutucu yeni bir hareket öğrenmeden önce ya da yarışmalaran önce streli olduğum zamanlarda yatıştırma konusunda hep iyiydi. Dave ile ise farklıydı. Onu artık hepimizin yaşadığı North Carolina-Greenville'de ikinci defa gördüğüm zaman herşeye süper açıktı ve destekçiydi. Hep beraber sürmek istiyor ve yeni hareketler öğrenmek istiyordu. Zarları atarak profesyonel kariyerimde ilerlemek konusunda inanılmaz bir etkisi olmuştur. Bugün başkalarına vereceğim tavsiyelerin çoğu onun bana verdiği tavsiyelerdir. 

BMX TR : Dave Mirra’nın ölümü bir yakın arkadaşı olarak senin için oldukça şok edici ve üzücü olmuştur diye düşünüyorum. Onun hakkında ve arkadaşlığınız hakkında bir şeyler söylemek ister misin?

 D.D. :  Evet bu benim için çok zor çünkü çok yakındık. Sadece idolüm olduğu için değil aynı zamanda arkadaş olduğumuz için de benim için zor. İlk kızı doğduğunda ben onun evinde yaşıyordum, hep beraber sürüyorduk. Ölüm haberini Bestwick'ten aldığım zaman inanamıştım. En zor kısmı sanırım CTE hastalığını anlamak. Çok yeni keşfedilen bir hastalık ve bu hastalığı anlamak uzun zaman alacak. Dave'i tanıyan herkes onun ne kadar savaşçı bir kişilik olduğunu söylecektir. Bu olayın geldiğini gerçekten kimse göremedi. Onunla arkadaşlık etmiş olmaktan dolayı çok mutluyum. Ona bu hayatta benim için yaptığı herşey için, verdiği tüm destek için minnettarım ve çok teşekkür ediyorum. O olmasaydı bugün burada olmazdım.


BMX TR : Biz de BMX TR olarak sana ve Dave'in tüm sevdiklerine tekrar başsağlığı diliyoruz. Şimdi 31 yaşındasın. Kariyer planların nedir? Daha ne kadar sürmek niyetindesin?

D.D. : Birkaç yıl daha yarışmalara katılmak istiyorum sanırım daha 4 sene daha buralarda olacağım. Freestyle'ın Olimipaylarda olacağı konusundaki söylentiler nedeniyle vücüdumu fit tutmak ve Olimpiyatlarda yarışmak istiyorum!

BMX TR : Hala yeni hareketler yapabilmek için çalışıyor musun?

D.D. : Her zaman yeni hareketler üzerinde çalışıyorum, ancak bugünkü tek fark yarışmalar için hareket çalışmaları yapmıyorum. Yine de 2017'de bazı değişik hareketler için planlarım var, beni izlemeye devam edin;)

BMX TR : Hayata tekrar gelseydin yine mesleğin BMX mi olurdu yoksa yapmak isteyeceğin başka birşey mi olurdu?

D.D. :  Eğer bugünkü aklımla tekrar hayata gelseydim yine BMX'le ilgili bir işim olurdu ve şimdi olduğumdan daha da iyi bir yerde olurdum! BMX'i gerçekten çok seviyorum ve onsuz hayatın nasıl olabileceğini düşünemiyorum bile.


BMX TR : Güney Amerika'da BMX dünyası ne durumda? Latin bir sürücü olarak elde ettiğin başarıların Güney Amerika'yı etkilediğini düşünüyor musun 

D.D. :  Güney Amerika'da BMX son yıllarda devamlı büyüyor. Sanırım sürücülerin en çok korktuğu şey ülkelerinden ayrılmak ama bu son yıllarda değişmeye başladı.  Bunun benim etkim olup olmadığını bilmiyorum ama en azından bunun mümkün olabileceğini gösterdiğimi düşünüyorum. Evet belki biraz etkilemişimdir ama neticede bu onların karar vereceği birşey. Kolay değil ama sürmek ve BMX'inizle tüm dünyayı dolaşmak sizin elinizde! 

BMX TR : Geçen sefer Köln'de Snipes BMX'te karşılaştık. BMX TR olarak Köln'e her gittiğimizde kendimizi evde ve aile içerisinde gibi hissediyoruz. Senin de hemen her yıl Köln'deki etkinliğe katıldığını biliyoruz. Köln'le ilgili hislerin neler?


D.D. :  Köln'deki etkinliği gerçekten çok seviyorum. 7 sene önce bana kapılarını açan ilk ekiplerden biriydi Köln ekibi ve dünyada en uzun süre boyunca yapılan etkinliğe sahipler. Bu gerçekten zor bir görev. Onlar Köln etkinliklerini yaptıkları sürece oraya gitmek ve desteklemek için elimden geleni yapacağım!

BMX TR : Zamanının çoğunu seyahatlerin için harcadığını biliyoruz. Bizim ülkemizi bile bir defa ziyaret ettin. Önündeki seyahat programın nasıl? Türkiye'ye tekrar gelmek gibi bir planın var mı?

D.D. : Hemen hemen her hafta veya iki haftada bir seyahat halindeyim. Bu çılgınca. Bugünlerde biraz mola vermiş olmaktan dolayı mutluyum ancak Simple Session'dan hemen sonra seyahatler yine başlayacak. Türkiye'yi gerçekten çok sevdim ve tekrar gelmeyi çok isterim!  Umarım çok yakında tekrar gelmek ve Türk sürücülerle sürmek için bir bahane bulurum;) Orada harika ve farklı bir kültür vardı. Değişik camiler gördüm ve İstanbul'un Asya tarafına gittim! Çok güzel manzaralar vardı ve insanların çoğu ingilizce bilmemesine rağmen çok dost canlısıydı. Bir ülkeyi ülke yapan insanlarıdır ve Türkiye'de inanılmaz güzel insanlar var! 

BMX TR : Dikkatini çeken Türk sürücüler var mı?

D.D. : Çok iyi sürücüler vardı ama isimlerin hepsini hatırlamıyorum. Köln'de gördüğüm ve bir RedBull sporcusu olan Arif Gül bence Köln'de çok iyi bir yarışma çıkardı. RedBull ve BMX TR'ın yaptığı Macera peşinde sadece Türkçe olmasına rağmen dikkatimi çekti. Filmdeki diğer sürücüler Kadir ve İbrahim bence çok iyiler. Türkiye'den bazı sporcuların çıkarak kendilerini böyle gösterebilmeleri bence harika! 

BMX TR : Daniel Dhers Action Sports Complex işi nasıl gidiyor? BMX'in gelişmesi ve yaygınlaşması için etkisi olmuştur eminim. 

D.D. : Şimdiye kadar çok iyi gidiyor. Ancak zor bir iş. Çok büyük bir alan ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak için devamlı yaratıcı olmak zorundasınız. Aynı zamanda çok zaman alıcı bir iş. Ama iyi bir sistem kurduk ve başarılı bir şekilde işletiyoruz. Orada çok sayıda sürücü görmekten dolayı çok mutlu oluyorum ve DDASC sayesinde bir çok yeni yetenek ortaya çıkıyor ve herkes çok iyi zaman geçiriyor. Bunu gördüğüm zaman da tüm emeklerimize değdiğini düşünüyorum.


BMX TR : Son soru olarak genç Türk sürücülere önerilerini alabilir miyiz?

DD : İngilizce öğrenin, size çok yardımı olacaktır. Paranızı biriktirin ve seyahat edin! Bu kolay değil biliyorum ama artık internet sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde bir sürücüyle buluşup beraber sürebilirsiniz ve muhtemelen size kalacağınız bir yer konusunda yardımcı olacaklardır. Birine verebileceğim en iyi tavsiye seyahat edin ve tüm dünyayı dolaşın!

BMX TR : Danieli bu harika röportaj için çok teşekkür ederiz! BMX TR okuyucuları bu iilham verici hayat hikayesini okumaktan dolayı eminiz son derece ayrıcalıklı hissedecekler. Umarız hayatın boyunca herşey gönlünce olsun.

DD :  Bu röportaj için asıl ben teşekkür ederim! BMX TR olarak harika bir iş yapıyorsunuz ve eminim sayenizde Türk sporcuları daha çok tanınacaktır. 2017 umarım sizler için çok iyi geçer ve ben de en yakın zamanda sizleri Türkiye'de ziyaret ederim!