Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Akman Atılgan 25.11.2017

BMX TR, bu ay röportajını İznik’te süren çok az sayıdaki sürücüden biriyle yaptı. Başarılı sürücülüğünün yanısıra, kendisini başarılı fotoğrafçılığından, tuttuğu Vlog’tan tanıyoruz. Kendisinin resimlerine bakınca  The Baby Driver filmindeki başrol oyuncusu Ansel Elgort veya Johnny Depp’in gençlik hali hep aklıma geldiği için röportajın ismini “The Baby Face” koymak istediğim zaman bunu hiç yadırgamadı, çünkü çevresinde de bebek yüzlü olarak tanınırmış. Evet Gökhan Yıldız bu ayki BMX TR konuğumuz. Hoş geldin Gökhan.

G.Y.       : Teşekkür ederim, hoşbulduk. 

BMX TR : Özelliklerini yukarıda biraz saydık, ama seni tanımayan BMX severler için biraz kendinden söz eder misin?

G.Y.     : 21 yaşındayım, İznik’te ailemle birlikte yaşıyorum. 3 kardeşiz, 2 ablam var. Liseyi bitirdim ve eğitim hayatına bir süre ara verdim. Şimdi üniversiteye hazırlanıyorum.

BMX TR : Üniversitede bölüm olarak ne düşünüyorsun?

G.Y.       : Spordan kopmayı hiç istemiyorum, dolayısıyla en çok beden eğitimi öğretmenliği istiyorum.

BMX TR: Peki konu döndü dolaştı yine spora geldi. Neden BMX Gökhan? Bunu kendine hiç sordun mu? Yani neden sürüyorsun? Nasıl başladın?

G.Y.     : Sürüyorum çünkü spora aşık biriyim. Çocukluğumdan bu yana bir çok sporla uğraştım ama BMX’i hiç bırakamadım. Nefes almak gibi, yemek ihtiyacım gibi oldu. Bir gün sürmesem bisikletimi aldatmışım gibi hissediyorum. Hatta aldatmak demisken annem bisikletime gelinim diyor!


BMX TR : Bu güzelmiş!. Umarım yarın bir gün kız arkadaşınla böyle sorunlar yaşamazsın. Yaşıyor musun böyle sorunlar?

G.Y.     : Hayır yaşamadim, umarım da yaşamam. Nasıl başladığım sorusuna gelince de, benim hikayem Amerikan filmleri izleyerek başlamadı. Çocukluk arkadaşımın annesinin ona aldığı bir bisikletle başladı ve benim de çok hoşuma gitti.  Ben de yapabilirim diyerek başladım.

BMX TR: Şimdi burada lafı sanki 30 sene önce RAD filmini izleyerek başlamış old school’culara dokunduruyurmuşsun gibi oldu. Senin kuşağının BMX’e bir film izleyerek başlama şansı yok bence zaten çünkü 30 yıldır doğru düzgün bir BMX filmi yapıldığı yok. Peki nasıl aldın ilk BMX’ini?

G.Y.       : 2012 yılıydı. Ailemden para istemedim. Okul harçlıklarımı biriktirdim. Daha sonra babam bisiklet için para biriktirdiğimi oğrendi ve o aldı ilk BMX’imi. Biriktirdiğim parayı da harcadim.  


BMX TR: Güzel hikayeymiş. Ailen demek ki oldukça destekçi. İstediğin bir şey mi adı bari?

G.Y.       : O zaman BMX konusunda fazla seçenek yoktu, ama istediğimi aldı tabii ki. 

BMX TR : Peki kendinizi nasıl geliştirdiniz İznik gibi bir yerde?

G.Y.    : Birlikte videolar izliyorduk. Zaten ben bazı sorunlar nedeniyle arkadaşımdan 3 yıl sonra başladım. Ben basladigimda o ilerletmişti kendisini ve onun bana yardımı oldu tabii ki bunu inkar edemem.

BMX TR: Peki İznik gibi küçük bir yerde BMX’e başlamanız başkalarını da etkiledi mi? Arttı mı sürücü sayısı?

G.Y.     : İnsanlar ilk önce bizi hayranlikla seyredip, düştüğümüzde ise kahkahalar attığı icçin pek iletişimde olamadık! Ama gerçekten sevenler oldu fakat BMX fiyatlarının biraz pahalı olmasından dolayı başlayamadılar. O yüzden 1 kişi dışında başlayan olmadı. 3 kişiydik İznik’te.

BMX TR: Peki İznik’te ne tür spotlarınız var?

G.Y.      : Okul bahçeleri dışında hiçbir yer yok aslında.


BMX TR: İznik insanı nasıl bakıyor buna?

G.Y.      : 3-4 yıl önce çocuk bisikletine biniyorsun, saçma sapan şeylerle uğraşıyorsun diyorlardı. Şimdi aynı insanlar videolarını izliyorum çok başarılısın, süpersin falan diyorlar. Bir şeyler değişti buralarda

BMX TR: Bunu duymak ilginç aslında. Genelde sürücüler hep yaşadıkları çevrenin zorluklarından insanların anlayışsızlığından bahseder. Ama bu iyiymiş. Sosyal medya demek oldukça işe yarıyor. Tabii bunda çektiğin videoların da etkisi var. Biz çektiğin videoları oldukça beğeniyoruz. bu videolar için kamera GoPro gibi yatırımlar yapmışsın gibi duruyor. Öyle mi? Kendini bir youtuber olarak görüyor musun?

G.Y.    : Henüz değil ama hedeflerim var. Çok daha iyi işler yapacağıma inanıyorum. GoPro benzeri bir kameram var. Ucuz yollu, şimdilik işimi gören bir şey ve bir de fotoğraf makinem var. Nisanda showlar başladığında kameraya çok daha fazla yatırım yapacağım.

BMX TR: Ne gibi hedeflerin var video konusunda?

G.Y.       : Öncelikli hedefim Türkiye’nin en çok izlenen BMX kanalı olmak ve bu sporu tanıtmak.

 

BMX TR:  Peki İznik dışına çıkıyor musun sürmek için? Nerelere gidiyorsun?

G.Y.       : İstanbul, Sakarya, Kayseri, Adana, İzmit vs çok fazla şehre gittim.

BMX TR: Kayseri deyince aklıma Ahmet Samet Erdem geliyor. Yakın arkadaş mısınız?

G.Y.       : Evet öyleyiz. Birbirimizin şehrine gittiğimizde birbirimizin evlerinde kalıyoruz.


BMX TR: Kendisinin İznik’te günbatımında bir tailwhip fotoğrafı var. Red Bull tarafından ödül almıştı.

G.Y.       : Evet ben çekmiştim o fotoğrafı. Hatta o yarışmada dereceye giren 4 fotoğraf da bana aitti!

BMX TR: Bu görsel sanatlar konusunda başarılısın. Bence üstüne gitmelisin. İstanbul’da kimlerle takılıyorsun?

G.Y.       : Talha, Tunç, Taner, Batuhan, Muhammet, aslında bir kac kişi hariç BMX süren herkes diyebilirim.


BMX TR: İznik dışına çıktığında biraz nefes almış gibi oluyor musun?

G.Y.       : Evet kesinlikle öyle oluyor ruhum spota doyuyor

BMX TR: Ben sen show diyene dek showlara çıktığını bilmiyordum. Biraz bahsetsene? Sosyal medyada falan çok paylaşım mı yapmıyorsun nedir? Neden bilmiyorum şaşırdım.

G.Y.       : Bir mesaj geldi bizimle calismak ister misin showlara cikabilir misin diye. Antalya’daki skatepark gözümde canlaninca hemen kabul ettim. O parkta kendimi geliştirebilirdim. Bu şekilde başladım. Geçen yaz ilk sezonumdu ve bu sene 2. sezonum olacak.  Bir dönem sosyal medyadan uzaklaşmıştım. O dönem Antalya’daki show sezonuna denk geldi.


BMX TR: Peki seni nasıl bulmuşlar?

G.Y.       : İnternetteki videolarımdan görmüşler ve iletişim bilgilerim de olduğu icin bana ulaştılar.

BMX TR: Emre Keskin’le yaptığımız röportajda o da showlardan bahsetmişti. Bir çok sürücü showlara çıkıyor. Mesela Haktan Oral, İsmail Emre Dalgıç gibi. Bunlardan Antalya’da görüştüklerin var mı?

G.Y.       : Emre’yle ve İsmail’le görüştük ama Haktan Alanya’da olduğu için görüşemedik.

BMX TR: Emre Keskin’le nasıl aranız?

G.Y.       : Öz kardesım olsa bu kadar severdim herhalde.

BMX TR: Peki showlarda başına enteresan şeyler geliyor mu?

G.Y.       : İnsanların tepkileri çok güzel. Show sonlarında fotoğraf çektirmek isteyenler falan oluyor. Bu da gerçekten mutluluk verici.BMX TR: Türk bir BMX’çi olarak Türkiye’de BMX’e baktığın zaman ne görüyorsun?

G.Y.       : BMX Türkiye’de her geçen gün daha iyiye gidiyor, bunu görüyorum. 2012 yılında BMX’e başladığımda BMX ya da parça almak istediğimizde tek bir yer ve belli markalar vardı. Sponsorluklar yoktu. Sonra skatepark çok az sayıdaydı. Şu an gayet iyi ve her şey yolunda bence.

BMX TR: İnşallah daha da iyi olacak. İznik’te bir skatepark olması konusunda umudun var mı?

G.Y.       : Çok uğrastım abi. Çok fazla dilekçe yazdım olmadı. Şikayet dilekcesi yolladim, İznik Belediyesi’nden beni aradılar, benimle konuşmak istediler, projelere ekledik, 1 ay sonra başlayacağız dediler. 1 yıl geçti üstünden başlamadılar. Yani ne yapsam boş. Olmuyor.

BMX TR: Denemeye devam. Ama sanırım senin İznik’te yaşamak gibi bir hedefin yok. Doğru mu?

G.Y.       : Antalya’ya yerleşmeyi düşünüyorum bir arkadaşımla birlikte. Kendisi bir kaykaycı ve en yakın arkadaşım.


BMX TR: Ben röportaj yaptığımız çoğu sürücüyle bizzat tanıştım görüştüm. Sanırım sadece seni görmedim. Türkiye Bmx Günü adı altında 2 etkinliğimize de gelmedin sanırım değil mi? Neden?

G.Y.       : Bu sene yapılana showlardan dolayi gelemedim. Çok gelmek istedim ama show grubundaki tek BMX’ci olduğum için gelemedim. Bir dahaki sefere mutlaka orada olcağım.

BMX TR: Dünya sürücülerinden kimleri takip ediyorsun?

G.Y.       : Nathan Williams en sevdiğim sürücü. Simone Barraco, Garret Reynolds da çok beğendiğim sürücülerden.

BMX TR: Peki kendini sanırım street sürücüsü olarak tanımlıyorsun değil mi? İmkanlar farklı olsaydı park/rampa ilgini çeker miydi?

G.Y.       : Antalya’ya sırf rampa için yerleşmek istiyorum. Gerçekten çok seviyorum. Ama tabii ki street ön planda benim için. 


BMX TR: Peki, showlar sana yeni hareketler anlamında bir şey kattı mı? Showlar genede rampada oluyor, zorlandın mı showlarda başta?

G.Y.    : Rampa deneyimim hiç yoktu. Başta çok değişik geldi. İnternetten “how to” videoları izledim ve geceleri show sonrası skateparka antrenmana gittim ve çabuk alıştım diyebilirim. Ancak tabii ki hala rampada iyi değilim bence.

BMX TR: Peki showlarda başta nasıl idare ettin tecrübesiz oluşuna rağmen?

GY          : Oradaki insanlar bana güvendi ve bir süre street yaptım. Yani rampalarda cok yuksek hareketler yapamadım ama bunu sorun etmediler. Daha sonra hareketlerimi yükselterek onlara teşekkür ettim.


BMX TR: Güzel. Neler yapabiliyorsun şu anda rampada?

G.Y.       : Tailwhip, 360 barspin no hand t-bog gibi bir çok hareket. Sünger havuzuna girme fırsatım olursa backflip çalışacağım.

BMX TR: Youtube kanalında bir frensiz tepeden iniş videon var. Şimdi biz biliyorsun old school kafalıyız biraz. Frensiz olmak korkutucu değil mi biraz?

G.Y.    : Sürekli frensiz sürdüğümüz için kendimizi bir şekilde durduyoruz. O yüzden korkutucu gelmiyor ama bana soran küçük cocuklara her zaman frenli kullanmalarını tavsiye ediyorum.

BMX TR: Peki frenli bir bisiklete binsen kullanabilir misin? Tuhaf gelir mi?

G.Y.       : Abi kücükken 21 vites bir bisiklet almıştı babam. Yanlışlıkla ön frene basıp düşmüştüm, o günden beri sevmem aslında . Yani ben BMX sürdüğüm için değil frenden hoşlanmadığım için fren kullanmıyorum.


BMX TR: Türk sürücülerden kimleri beğeniyorsun?

G.Y.       : Tek bir isim söyleyeceğim. Bora Altıntaş. Hem kişilik-kareketler olarak hem de sürüş olarak bir numaradır benim gözümde.

BMX TR: Biz de beğeniyoruz. Zaten biliyorsun sponsor sürücümüz. Ailesinin çok desteği var. Bu önemli. Sanırım senin de öyle. Ailen konusunda ne söylemek istersin?

G.Y.    : Ailem bana her konuda destek oldu. Sakatlandığımda üzülüyorlar ama benim sevdiğim işe her zaman saygı gösteriyorlar. Hayatımdaki en değerli şey ailem.

BMX TR: Evet aile desteği önemlidir. İlgili ve destekçi bir aile genç sporcunun her zaman şansıdır. Biz de senin ailene ve diğer çocuklarına spor konusunda destek veren ailelere buradan bir kez daha teşekkür edelim.

G.Y.       : Asıl ben size, BMX TR’a BMX sporuna verdiğiniz destekler, yaptığınız organizasyonlar ve bu sporu Türkiye’de büyütmeye çalıştığınız için ve verdiğiniz emekler için tüm BMX’çiler adına teşekkür ederim. Ayrıca beni böyle bir röportaj için düşündüğünüz ve yer verdiğiniz için ne kadar teşekkür etsem azdır.

BMX TR: Biz teşekkür ederiz Gökhan. Başarılarının devamını dileriz. Videoların devamlı takibimizde olacak!