Hazırlayan: AKMAN ATILGAN


EKİM 2016
BMX TR :
BMX TR, Ekim 2016 röportajında,  bu sefer Samsun’dan bir sürücüye yer veriyor. Haktan Oral. Haktan da Türkiye’nin bir çok yerinde BMX’le ilgili zorluklar ve imkansızlıklardan nasibini almış bir sürücü. Ama biz BMX severleri bu zorluklar durduramıyor, aksine daha iyi olmaya ve zoru başarmaya motive ediyor. Çünkü BMX herşeyden önce çok sevmeyi gerektiren bir spor. Yoksa muhtemelen hemen hiçbirimiz bu sporu bugüne dek inatla yapıyor olmazdık. Sen ne dersin Haktan?

H.O.       : Buna tek cümleyle cevap vereyim: Şartlar ne olursa olsun sürmeden olmaz!


BMX TR:
Aslında alışılmadık bir röportaj girişi oldu. Samsun’dan Facebook sayfanda yaptığın paylaşımlarla ilgimizi çektin, sonra da seninle Mayıs ayında İstanbul’da tanışma fırsatımız oldu. İstanbul’da yaptığımız Türkiye BMX gününe maceralı  bir gelişin oldu. Bunları sonra konuşacağız. Ancak diğer okurlarımız için seni biraz tanıyalım önce Haktan. Kaç yaşındasın ve nerede yaşıyorsun?

H.O.       : 20 yaşındayım, Samsun’da yaşıyorum

BMX TR: Öğrenci misin yoksa çalışıyor musun?

H.O.       : Açıköğretim Fakültesi’nde İşletme okuyorum. Style of Power’da sürücüyüm aynı zamanda. Yılın 6-7 ayı Antalya’da gösterilerde çalışıyorum, sezon bitince Samsun’a dönüp cafelerde çalışıyorum. Bir de Hell Energy Drink’ten aldığım bir sponsorluk var. Yani Hell Energy Drink sürücüsüyüm diyebiliriz. Gerçi maddi bir sponsorluk değil henüz, sadece içecek desteği verecekler bu sene, ancak 2017’de sponsorluklarının boyutları değişebilir.

BMXTR : Bu sponsorluğu nasıl aldın bize anlatabilir misin?

H.O.       : Hell Energy benim başından beri dikkatimi çok çekiyordu. Biraz araştırdım, başka şehirlerdeki bölge yetkililerini buldum, konuştum, oradan Trabzon’daki bölge müdürüne ulaştım. O benim adıma Samsun’daki yetkili kişiyle görüşmüş ve benim şansıma evimin yakınına Hell Energy distribütörlük yeri açıldı. Gittim ve tanıştım, konuyu anlattım. Zaten haberi varmış sporcusu olmak istediğimden. Tanıştık, nihayetinde şimdilik istediğim kadar içecek alabileceğim bir içecek sponsorluğu sağladılar, ancak henüz yeni bir marka, 2017’de sponsorluk kapsamının artacağını umuyorum.

BMX TR: Eğitimin konusunda nasıl bir yol izliyorsun?

H.O.: Açıkçası geldiğim noktaya baktığımda hayatımı BMX’ten kazanacağımı hissetmeye başladım. Ancak bu eğitimin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Okulu bitireceğim. Bu arada bir yandan da İspanyolca öğreniyorum. Bence kişi kendini geliştirmeli.

BMX TR: İspanyolca mı? Neden İspanyolca? Nasıl öğreniyorsun?

H.O.       : Sadece kulağa hoş geldiği için. Bir de dünyada en çok kullanılan ikinci dil olmasının avantajı var. Samsun’da bir arkadaşım kursa gidiyor ondan öğreniyorum. Kitabım falan da yok, onun notlarından faydalanıyorum.  Şu an çok iyi sayılmaz ispanyolcam ama İspanya’ya gitsem hayatımı sürdürecek kadar idare edebilirim sanırım.

BMX TR: Peki BMX’i profesyonel olarak, yani bir meslek olarak başından beri hayal etmiş miydin?

H.O.       : İlk başlarda BMX’ten para kazanacağım aklımın bile ucundan geçmemişti. Sanırım ben BMX’i çok sevdim, ve kendi kendine böyle bir noktaya geldi iş.

BMX TR: Ailen hakkında biraz bilgi verir misin?

H.O.       : 3 kardeşiz. İki ablam var. Annem memur, babamın da aksesuar atölyesi var. Orta gelirli bir aileyiz.

BMX TR: Yaptığın bu sporda sana destekleri nasıl?

H.O.       : Açıkçası desteklemeseler Samsun’dan Antalya’ya 6-7 aylığına yollamazlar diye düşünüyorum. Babamın atölyesinin oraya da bir sünger havuzu yapacağız beraber.  Anlayacağınız her konuda destekler bana sağolsunlar.

BMX TR: Peki Samsun’da hayat sosyal olarak nasıl? BMX sürücülüğü Samsun’da nasıl gidiyor? Kaç sürücüsünüz orada?

H.O.       : Yaklaşık Samsun'da 14 sürücüyüz ve 6-7 kişiyi ben başlattım. Sosyal olarak fazla gelişmiş biryer değil, gençler internet cafelerde falan zamanını geçiriyor.

BMX TR: Bisiklete ve BMX’e nasıl merak saldın? Kaç yaşındaydın BMX’le ilk tanıştığında?

H.O.       : İlk bisikletimi dedem almıştı. 7-8 yaşındaydım o zamanlar. Yaş ilerledi tabii, 17 oldum, arkadaşımda vardı bir BMX. Ben de her Türk insanı gibi çocuk bisikleti olarak görüyordum. Ramazan ayında iftardan sonra sürekli arkadaşın BMX'ini sürüyordum ve hoşuma gitmeye başladı. 3 ay sonra da kendime bir BMX aldım ve maceram böyle başlamış oldu.

BMX TR: Hangi disiplinde BMX sürüyorsun ve neden bu disiplini seçtin?

H.O.       : Bir Tommy Dugan ve Aaron Ross hayranıyım. Tommy’nin editlerini yeni başladığım zaman izliyordum ve o da hep poolda sürüyordu. Bizde nerde o zaman o imkan. Muhteşem poolarda sürüyordu ve Türkiye’de böyle bir yer olmadığını biliyordum. O yüzden hayal gibi geliyordu bana. Birgün Samsun’a skatepark yapılıyor dediklerinde ben Avcılar gibi bir yer beklerken hayalimdeki yerlere yakın bir pool yapıldı. İçimde nasıl muhteşem bir duygu oldu o an anlatamam ve şu an Samsun’da o kadar sürücü arasında poolda tek ben sürüyorum.


BMX TR:
Burası evine yakın bir yer mi?

H.O.       : 17 km uzaklıkta. Hergün buraya bisikletle gidiyorum. Metro da yaptılar oraya kadar ama hafta içi metroya bisiklet sokmak yasak. Sadece haftasonları yararlanabiliyorum metrodan.

BMX TR: Nasıl bir antreman programın var?

H.O.       : Güzel bir konuya değindin abi, herşeyin başı azimden geliyor ben günde 9 saat falan sürüyorum. Ama 5 saat antrenman yapıyorum kalan zamanda da zevk için sürüyorum bu da yetiyor bana.

BMX TR: BMX dışında hayatında başka neler var?

H.O.       : Tam bir Tolga Çevik hayranıyım. Tüm film ve programlarını seyrettim diyebilirim.

BMX TR: Sen ve arkadaşların çevrenizdeki şehirlerden sürücülerle de görüşüyor musunuz?

H.O.       : Tabii ki görüşüyoruz. Samsun’a gelen sürücüler beni veya Enes arkadaşımı buluyor veya ben gittiğim şehirdeki sürücülere haber veriyorum görüşüyoruz. Bursa’dan Umutcan Çaygara, İstanbul’dan Nihat, Ordu’dan Batuhan Erdinç, İran’dan Hosein’i konuk ettik, geldiklerinde bende veya Enes’te kalıyorlar. Ben de Ordu, İstanbul, Isparta ve Antalya’ya gittim şimdiye dek sürmeye.  

BMX TR: BMX’le ilgili gelecekteki hayallerin nedir? İleride kendini bu sporda nerede görüyorsun?

H.O.       : Gelecekteki hayalim oğlumla beraber BMX sürmek!

BMX TR: BMX TR hakkında düşüncelerini alabilir miyiz?

H.O.       : BMX TR Tam anlamıyla muhteşem, her sene buluşma ve yarışmalar düzenleniyor bu sayede Türkiye geneli sürücüler geliyor unutulmaz bir gün geçiriyoruz. Sitedeki makale ve hikayelerden, BMX haberlerinden çok şey öğreniyorum. Ayrıca bu tür röportajlarla sesimizi duyurduğunuz için de ayrıca kendi adıma ve tüm BMX camiası adına teşekkür ederim.        

BMX TR: Gelelim 8 Mayıs’ta başınızdan geçen maceraya. Biz maceranızı az çok biliyoruz ama okuyucularımızın da senin ve arkadaşlarının bu enteresan anınızı öğrenmesi için anlatır mısın lütfen?

H.O        : 8 Mayıs Türkiye BMX buluşması için 7 Mayıs’a biletimizi almıştık ve heyecandan günleri geçiremiyorduk. 2 Mayıs günü Ahmetcan arkadaşımla otururken bir anda gaza gelip biletimizi 3 Mayıs’a çektik! Enes arkadaşımız da dahil oldu ve nihayet 3 Mayıs geldi, hazırlıklarımız bitti. Ancak İstanbul’da kalmaya bir yerimiz yoktu, çadır kurup kalmayı planlıyorduk ki çadırımız da yoktu! Gerçekten değişik bir duyguydu, bilmediğin bir şehirde 3 kafadar 5 gün geçirecektik.

Ve mayıs 4 sabah 7:30’da otobüsten indik. Önce Ertan abiyle haberleştik ve yanına gittik. Telefonda çok konuşmuşluğumuz vardı ama yüz yüze bir ilk oldu. Gerçekten çok neşeli bir abimiz kendisi, okursa buradan selamlar. Neyse Ertan abinin orda oturken Bülent abi geldi (Öztürk). Şansımıza onların da showu varmış Bursa’da. İlk gün hepberaber Bursa’ya gittik. Action Team olarak showlarını yaptılar. Bir gece Bursa’da kaldık.

5 Mayıs’ta tekrar İstanbul’a geldik ve geceyi beklemeye başladık. Gece  oldu, saat 02:20 falan, Maltepe skateparktayız, o sıralarda bir mesaj geldi. Nihat kardeşimin aklı bizde kalmış neredesiniz diye aramış. Zeytinburnu’ndan gece sen çık evden gel bizim yanımıza. O gece hiç uyumadık, sabaha karşı güneş doğarken Burger King’e gidip kahvaltı menüsü saat 6’da açılana dek orada uyuduk. Sabah Ahmet’le Enes vapurla karşıya geçti biz de Nihat ve ben metrobüsle Avcılar skateparka gittik. Tarih 6 Mayıs, geriye daha 3 günümüz vardı. Skateparkta zaman geçirdikçe arkadaşlarla tanışmaya başladık. Sürücülerden hepsi de çok iyi karşıladı bizleri sağolsunlar.

Yine bir gece daha oldu bu sefer bir cafe bulduk oraya girdik. Gece 02:00 de kapatıyormış ordan cıktık başka bir cafeye girdik. Çalışanlar da orada uyuduğu için izin verdiler sabaha kadar orada uyuduk. Günümüzü skateparkta geçirdik ve 7 Mayıs gecesini de skateparkın yanında çok katlı çocuk kaydırağının orta katında uyumaya çalışarak geçirdik ama uyuyamadık.

Nihayet 8 Mayıs günü gelmişti. Sabah vakti hiç görmediğimiz sürücüler gelmeye başlamıştı yavaş yavaş. BMXTR kurucuları olan Ediz Tenşi ve Akman Atılgan abilerim geldi. Hızlı bir şekilde hazırlıklara yardım ettik ve yarışmaları bekledik. Yeni sürücülerle tanıştık, sohbet muhabbet çok güzeldi. İşte tam da istediğim ortam buydu. Herkes BMX üstüne konuşuyor ve sürüyordu. Harika bir gündü ama her güzel şey gibi bunun da sonu gelmişti. Herkes yavaştan gidiyor ve biz yine sabahlamayı planlıyorduk.

BMXTR’a çekimler için destek veren BAŞKA İŞLER şirketinin içerisinde birbirinden pahalı kamera ve ekipmanlarıyla dolu bir çantayı gece parkta bulmuştuk. Ediz abi bizim orda olduğumuzu bildiği için direk bizi aramıştı. Biz de çantayı alıp BAŞKA İŞLER’den Cemil abiye teslim ettik. O da öyle bir iyilik yaptı ki unutulmaz. O gece bizi bir hotele yerleştirdi. Acaip mutluyduk, sonunda bir yatağa yatacaktık! Odalarımıza çıktıktan sonra güzel bi duş alıp direk uyumuşuz.

Öğlen hotelden ayrıldık, mutluydum sonunda evime dönüyordum. Oradan son kez Avcılar skateparka gidip arkadaşlarımızla vedalaştık. Sağolsunlar otogara kadar yanlız bırakmadılar bizi ve biz akşam otobüse binip sabah gözümü açtığımızda Samsun’daydık. Bunların hepsi bir rüya gibi gelmişti ve ben sabırsızlıkla bir sonraki buluşmayı bekliyorum!

BMX TR: Haktan, seni tanımaktan çok memnun olduk. Röportajın İngilizce olarak da yayınlanacak. Umarız bu sayede sesini sadece Türkiye'ye değil tüm dünyaya duyurursun. Sürücülük hayatında başarılar! BMX dolu bir hayat diliyoruz.  Sevgiler.