Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Akman Atılgan-11.12.2017

BMX başarılarıyla bir efsane olduğu kadar sosyal sorumluluk projeleriyle de bilinen profesyonel BMX sürücüsü Kevin Robinson geçtiğimiz Cumartesi sabahı geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 45 yaşında hayatını kaybeden Kevin Robinson, 19 Aralık'ta 46 yaşına basacaktı. K-Rob lakabıyla anılan Robinson, sayısız BMX müsabakalarına katılmış ve XGames'de 2 altın madalya almıştır. En unutulmaz hareketi "double flair" dünyada ilk defa Kevin Robinson tarafından yapılmıştır. 


Son yıllarda BMX'te aktif sürücülüğü bırakan Robinson sürücülük sonrası kariyerini motivasyonel konuşmacılık olarak devam ettirmiş ayrıca Grinderz adında bir BMX spor kıyafet markası yaratmıştır. 

2010 yılında kurduğu K-Rob derneği ile çocuklara yönelik projeler geliştiren Robinson, doğduğu yer olan East Province'de çocuklara yönelik eğitim programlarında yer almıştır.

Kevin Robinson'un en büyük hayallerinden birisi de çocukların BMX, kaykay ve scooterı güvenli biçimde kullanabilecekleri mekanlar yaratmaktı. Derneğin web sitesinde yer alan bir habere göre de, dernek çalışmaları sonucu 2016'da East Province'de ilk halka açık skatepark inşa edilmiştir. 

East Province Mohawks Gençlik Derneği üyesi Damien Ramos Robinson için "çocuklar için büyük bir ilham kaynağı idi, gençlerin spor yapabilmeleri için çok işler yaptı" diyerek Robinson'un kaybıyla ilgili üzüntüsünü dile getirdi.  


Robinson ülke içerisindeki bir çok eyalette devlet okullarında ve özel okullarda konuşmacılık da yapmıştır. Genç dinleyicilerinin dikkatini çekebilmek için konuşmalarını bisiklet hareketleriyle süsler ve konuşmalarının ana konusu genellikle çalışkanlık ve kararlılık üzerine olurdu. 

Tüm bu işlerinin yanısıra hala bisiklete binmeye zaman ayırabiliyordu. Geçtiğimiz yaz XGames'deki 20. yılını kutlamak için Kennesdy Plaza'da ilk denemesinde düştüğü ancak ikinci denemesinde başardığı BMX'iyle 25 m'lik bir atlama gerçekleştirdi. Bu atlayışı yaptığında 44 yaşındaydı.   

Kevin Robinson arkasında bir eş, üç cocuk ve binlerce hayranını bıraktı.