KASIM 2016

Hazırlayan: Ediz Tenşi


Merhaba Sevgili BMX severler

İkinci röportajımı Türkiye'nin en küçük gelecek vaadeden, İzmir'in bücürü, Türkiye'nin BMX sporundaki göz bebeği İsmail Emre Dalgıç'la yapacağız. İsmail Emre'yi yaklaşık bir yıldır tanıyorum.Türkiye'deki tüm sürücüleri takip ederken dikkatimi çekmişti. Tarzı, sürüş stili, kendine olan güveni ve kabiliyeti gerçekten atlanamazdı. 


Bir akşam annemin ameliyatı sonrası hastanede refakatçi olarak kalırken İsmail’in Facebook'ta paylaştığı videoyu izledim. Kendi kendime bu çocuğu aramalıyım“ dedim, ama telefon numarası yoktu. Messenger'den mesaj attım, telefonunu istedim. Hemen döndü, telefonunu verdi. Yaklaşık 20-25 dk konuştuktan sonra keyifli bir şekilde telefonu kapattık. Bunun üzerine ara ara konuşmalarımız devam etti. O sıralar bizim BMXTR‘ın kurulum aşamaları yoğun bir şekilde devam ediyordu ve 8 Mayıs Türkiye BMX gününü ilan etmiştik,  etkinliğimizi planlıyorduk.

İsmail de bunu duymuş, gelmek için can atıyordu. Çok heyacanlıydı, çünkü tüm Türkiye'den eski yeni sürücüler orada olacaktı. Ve gün geldi çattı. İsmail de ailesiyle gelmişti. Sonunda tanışmıştık. 8 Mayıs Türkiye BMX gününün yıldızı İsmail'di. Herkesin gözbebeği olmuştu. Bir de Big Air yarışmasında kendi yaşından büyük abilerini geçip 3.lük aldı. Yeni bir yıldız doğuyordu. İşte o İsmail'le röportajımıza başlıyoruz...

BMX TR : Merhaba İsmail, kendini BMXTR okuyucularına tanıtır mısın? Kaç yaşındasın, nerede yaşıyorsun, nelerle uğraşıyorsun?

İ.E.D. :13 yaşındayım 2.5 yıldır bmx kullanıyorum. İzmir Karşıyaka’da yaşıyorum, tekerlekli bütün herşeyle uğraşıyorum.          

BMX TR : Peki İsmail, nereden girdi hayatına bu BMX? Yani nasıl başladın bu spora?

İ.E.D. :Uzun zaman önce bir küçük bisikletim vardı ve bu bisiklet çalındığında BMX süren bir kaç kişi gördüm. Hoşuma gitti ve ilgimi çekti. Dedem bunu anlamıştı ve birgün yazlığa gittiğimizde bana alacağım bisikletin parasını verdi. Ertesi gün BMX bisikletimi almıştım. Maceralı bir yolculuk böyle başladı. Dedemi 11 Mart’ta kaybettim. O benim en yakın arkadaşımdı. 8 Mayıs’ta BMX TR’ın düzenlediği Türkiye BMX gününde ve 28-29 Mayıs’ta Extremefest’te elde ettiğim başarıları onun görmesini çok isterdim. Ama inanıyorum ki daha çok başarılı olacacağım ve hayallerimin peşini bırakmayacağım.


 

BMX TR : Ne marka bir bisikletti? Hala kullanıyor musun?

İ.E.D. : Wethepeople’dı. Kırıldığı için yatağımın altında. Bu yüzden onu kullanamıyorum. Onu asla satmayacağım, odamın duvarına asacağım. Onunla güzel  hareketler yaptım. Benim için çok değerli, çünkü o hem bana dedemden bir hatıra hem de ilk BMX’im.


BMX TR : Okul, BMX özel hayat bir arada nasıl gidiyor?

İ.E.D. : Bu soruya şöyle yanıt verebilirim: Hepsine oldukça önem göstermeye çalışıyorum, BMX beni olumsuz anlamda etkilemiyor. Tam tersine hayatımı daha çok düzene sokuyor ve disiplinli çalışmamı sağlıyor.

BMX TR: İsmail, BMX'le stilin daha çok street üzerine ama Big Ramp'te de iyisin. 8 Mayıs’ta Big Air yarışmasında derece de aldın. Hangi stilde daha çok sürmeyi istiyorsun veya kendini geliştirmek istiyorsun?

İ.E.D. : Aslında bunda bir ayırım yapamam. Street de, rampa da hoşuma gidiyor ve ikisinde de kendimi geliştirmek için elimden geleni yapıyorum.

 

BMX TR : Genelde şu anda dünyada da ülkemizde de street ön planda. Flatland de geçen kış itibarı ile bir çıkışa geçti. Ben senin street haricinde Big Ramp'te başarılı olacağını düşünüyorum neden Big Ramp düşünmüyorsun?

İ.E.D. : Düşünmüyorum değil, çok üstüne düşüyorum ama tabii ki street sürmek de gerekiyor. Bazı eksiklerim var, mesela güç gibi. Bu yüzden rampaya biraz daha önem veriyorum.

BMX TR : BMX'in senin boyutlarına göre çok büyük. Bu konuda zorlanıyor musun? Daha küçük çaplı bir BMX’i neden tercih etmiyorsun İsmail?

İ.E.D. : Tabii ki zorlanıyorum etkilemiyor değil. Aslında küçük çaplı olması bence biraz daha iyi gelir bana. Bunun için para biriktiriyorum. Ülkemizde BMX satan yerler var, ama seçenek imkanımız yok. Bu yünden yurt dışından getirmek gerekiyor.


BMX TR : O zaman ben buradan tüm BMX TR takipçilerin önünde BMX TR ekibi olarak sana senin boyutlarında 18 inçlik bir BMX hediye etme sözü vereyim. Şimdiden iyi günlerde kullan!

İ.E.D. : Öncelikle çok teşekkür ederim. Benim için BMX denen yolda çok büyük destek oldu. Duygularımı nasıl anlatsam, size nasıl teşekkür etsem bilmiyorum. Ama bu teşekkürümü hareketlerim ve başarılarımla yansıtmak isterim.

BMX TR : İsmail, dünyada ve Türkiye'de takip ettiğin sürücüler kimler? Kimleri kendine örnek alıp sürüş stilini geliştiriyorsun?

İ.E.D. : Öncelikle Türkiye’de Arif gül abiyi sürüş stilinden örnek alıyorum. Bunun yanında İbrahim Şimşek, Mustafa Kıran abilerimi örnek alıyorum ve beğeniyorum. Yabancılardan ise Mark Webb, Harry Main , Kriss Kyle gibi isimleri örnek alıyorum, sürüşlerini beğeniyorum.


BMX TR : Ailenin seni desteklediğini çok iyi biliyorum. Annenle, Sayın Belma Hanım'la devamlı konuşuyor, senin gelişmenle ilgili BMX TR olarak destek olmaya çalışıyoruz. Gördüğüm kadarıyla maddi manevi hep senin yanındalar.

İ.E.D. : Evet farkındayım, öncelikle destekleri için onlara çok teşekkür ederim. Her koşulda  beni desteklediler. Yarışma ve etkinlikler nerede olursa olsun beni kırmadılar ve götürdüler. 8 Mayıs’a gelmemde büyük rol oynadılar. Beni getiren dayımın Ankara’da işi  çıkmıştı  ve sosyal medyada dolaşırken etkinliğin olduğunu gördüm ve anneme söyledim. O da dayıma haber verdi. 2 gün sonra  dayım geldi ve yola çıktık. Saatler geçti İstanbul’a  gelmiştik. Etkinlik alanına geldiğizde çok heyecanlıydım, orada  bir çok sürücüyle tanıştım, etkinliğin en küçük bireyi olmak da açıkçası beni biraz popüler yaptı!

BMX TR : Bu arada çok güzel ve zevkli giyindiğini, modayı takip ettiğini görüyorum. Bu da BMX'le birleşince takip edenler için çok güzel ve örnek oluyor. Bu tarzı kendin mi seçiyorsun?

İ.E.D. : Evet kendime has bir stilim var. Rahat giyinmeyi seviyorum. Kötü giyindiğim zaman psikolojik olarak kötü sürüyorum.

BMX TR : Yeni hareketlerin var mı İsmail? Önümüzdeki yaz için iddalı olduğunu biliyorum. Neler yapmayı, hangi hareketleri listene eklemeyi hedefliyorsun?

 

İ.E.D. : Öncelikle tailwhip, double barspin, backflip, 720,  360-tailwhip gibi hareketler yapabilmek için keyif ve hırsla çalışıyorum.

BMX TR : İsmail, şuna dikkat ediyorum: İzmir'den rampacı çok çıkıyor. Sence bunun nedeni nedir?

İ.E.D. : İzmir’de BMX denince akla ilk gelen şey rampa oluyor ve öğrenmek için rampaya geliyorlar sürücüler. Bu nedenle rampada çalışıp gelişiyorlar.

BMX TR : BMX'le ilgili hayallerin nelerdir? Kendini 20 yıl sonra nerede görüyorsun?

İ.E.D.: Öncelikle örnek bi sporcu olmak, kendimi dünyaya tanıtmak isterim. Hayalimde önce Woodward kampına katılmak  ve yurtdışındaki yarışmalarda da boy göstermek var. 20-30 yıl sonra da sizler gibi bu işe gönül verenleri desteklemek istiyorum.

BMX TR : Türkiye'de BMX'e başlamak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Yeni başlayan arkadaşlarına tavsiyelerin var mı?

İ.E.D. : BMX dikkat ve tedbir gerektiren bi spordur. Bu yüzden kask ve dizlik dirseklik gibi bi takım korumalıklar takmadan sürmemeleri gerekir. Bunun yanında dengeli beslenme bence önemli. Sürmek için istekli olmak gereklidir. Sürücü arkadaşlarınızla birlikte sürmek sizleri geliştirir.

BMX TR : BMX TR olarak bizleri nasıl görüyorsun? Bizim BMX’e olan etkimiz hakkında düşüncelerini alabilir miyim?

İ.E.D. : Öncelikle çok teşekkür ederim. Sizleri bi tür grup değil de bir aile olarak görüyorum. Bu yüzden sizlerin tavsiyesiyle hareket ediyorum. BMX’e olan etkileriniz çok büyük. Türklerin BMX dünyasında çok önemli isimlersiniz bence  ve Türkiye’nin adını duyuruyorsunuz.

BMX TR : Sevgili İsmail, seni tanımış ve tanıtmış olduğumuz için çok mutluyuz. Umarız ülkemizde senin gibi küçük yaşlarda BMX'ci sporcular çoğalır ve bu sporu daha ileriye taşıyıp dünya standartlarında ülkemizi tanıtır. Çok teşekkürler.

İ.E.D. : Ben de beni dinlediğiniz ve verdiğiniz destekler için teşekkür ederim. Sizleri çok seviyorum ve örnek alıyorum. Teşekkürler BMX TR!