Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

2006 yılında yapılan İzmit Seka Park'ta bulunan skateparkımız, gerek bulunduğu bölge, gerekse de rampa geometrileri açısından doğru yapılmış parklarımızdan birisidir. Yeşillikler içerisinde deniz havasını da soluyabileceğiniz gayet medeni, belki de Türkiye'nin en güzel parklarının birinin içerisine konumlandırılmıştır. Bu haftasonu Ediz Tenşi ile beraber yolumuz Kocaeli'ye düştü. Hazır gelmişken skateparkı bir ziyaret edelim, durumunu bir görelim dedik. BMX TR'ın projelerini konuşa konuşa parkın içerisinden yürüdük. Bir zamanlar çok güzel olduğunu hatırladığımız skatepark nihayet parkın batı ucunda göründü. Ancak o hatırladığımız halinden çok uzaktı... Yıllar önce yapılmış rampaların kaplama malzemeleri kabarmış, yer yer kalkmış, kırılmış veya yırtılmış. Bazı yerlerden sivri uçlu vidalar çıkmış. Birçok defa belli ki tamir edilmeye çalışılmış, ancak bu çabalar rampaları yamalı bohçaya dönüştürmekten ileri gidememiş. Biz Ediz'le rampaları incelerken bizi gören inline patenci genç kardeşlerimiz hemen yanımıza geldiler. "Abi siz belediyeden misiniz? Yoksa rampaları tamir mi edeceksiniz?" diye heyecanla çevremizi sardılar. Kendimizi ve BMX TR'ı kısaca tanıttıktan sonra dertlerini dinledik. İzmit'te doğru düzgün sürebilecekleri tek parkın burası olduğunu, ancak artık burasının gün geçtikçe sürmesi imkansız bir yer olmaya başladığını anlattılar. Rampaların bakımsızlığı nedeniyle bir çok kaza olduğunu anlattılar. Bu kazalar sonucu yaralanan çok arkadaşları varmış. İçlerinden birkaç tanesi bizzat bu kazalara maruz kalmışlar. Bizlere yaralarını gösterirken gerçekten içimiz acıdı.

Belediye bazen tamirat çalışmaları için geliyormuş ancak yaptıkları lokal tamiratlar yeterli olmuyor belli ki. Bu rampa kaplamalarının artık daha modern malzemelerle kaplanması gerekiyor. Aradan 11 sene geçti ve kullanılan malzemeler artık dış hava koşullarına karşı dayanıklı. Yıllarca hasar görmeden kullanılabilir malzemeler. Skateparkın sakinlerinin sorunları bunlarla da sınırlı değil; Mesela akşamları ışıklandırma çalışmıyor. Gece gelen kim olduğu belirsiz kişiler tarafından sözlü ya da fiili saldırılar oluyor. Çevrede dolaşan güvenlik görevlilerinin skatepark çevresine ilgi göstermediklerini söylüyorlar. Eskiden çok sayıda sporcu olduğunu ama bu şartlar altında sporcu sayısının günden güne azaldığını anlatıyorlar.Genç kardeşlerimizi uzun uzun dinledik. Kendilerine yapabileceğimiz en büyük yardım seslerini duyurmak. İzmit Büyükşehir Belediyesi güçlü bir belediye. Bu sorunları çözebilir. Bu sorunların çözümlerinin kalıcı olması da kendilerinin elinde. Biz de BMX TR olarak bazı tavsiyelerde bulunmak suretiyle buradan bu güçlü belediyemizin değerli yetkililerine sesleniyoruz: Bir zamanlar bu park Avrupa'nın en büyük skateparklarından biriydi. Parkın bu bölümünü bir cazibe merkezi, bir spor etkinlik alanı haline getirmek mümkün. Birkaç aşamada bu skateparkı ayağa kaldırabilmek belediyenin imkanları dahilinde.

  • Gördüğümüz kadarıyla metal konstrüksiyon hala sağlam. Açılar güzel. Rampalarda çok majör değişiklik gerekmiyor. Metal konstrüksiyonun basitçe elden geçmesi, yer yer antipas ve boya ile boyanması yeterli. Ancak rampaların kontra plak olan tüm kaplama malzemeleri sökülerek belediyenin katı atık bertaraf alanına gönderilmeli. Bunlar kullanılamaz halde. Metal konstrüksiyon günümüzde kullanılan dış hava şartlarına dayanıklı skatepark rampa kaplama malzemeleriyle kaplanmalı. Bu işleri yapan deneyimli firmalar, bu malzemeleri tedarik eden şirketler var. Rampalar bu modern malzemelerle kaplanırsa genç kardeşlerimiz daha güvenle ve yaralanma riskini azaltarak buralarda sürebilirler. 
  • Rampaların bir diğer sorunu güvenlik. Skatepark alanının etrafı tel örgü olmalı. Bir kapısı olmalı. Gece belirli bir saate kadar ışıklandırılmalı. Güvenliğinden sorumlu bir kişi olmalı. Bu alana küçük çocuk, sporla alakası olmayan kişi veya kişiler alınmamalı. Nasıl havuza ayakkabı, pantolonla girilmiyorsa, skateparka da yol bisikleti, dağ bisikleti, motosiklet gibi rampa sporlarına uygun olmayan araçlar alınmamalı. Patensiz, BMX'siz, kaykaysız, scootersız ve en önemlisi kasksız kimse alınmamalı. Seyirciler, halk, sporcuların arkadaşları, anne babaları dışarıdan seyredebilir, ancak içerisi aktif ve belirli birkaç riskli spor disiplininin yapıldığı bir bölge. Bu tür önlemler rampaların ömrünü de uzatacaktır. Çünkü burada yapılan sporun ve rampaların değerini bilmeyen dışarıdan gelenler belki çakıyla bu rampalara isimlerini kazıyacaklar, belki kaplama malzemelerinin üzerinde sigaralarını söndürecekler, belki de resimlerde görülen şekilde rampaları boyayacaklar. Gerekli güvenlik önlemleri rampaların tamiri kadar önemli.


Amaç öncelikle şu anda orada süren genç kardeşlerimizin düşme, yaralanma gibi risklerini azaltmak. Bu amacımız gerçekleştikten sonra biz eminiz ki Seka Park içerisindeki skateparkımız kurtulur ve tekrar spor yapılır bir hale gelirse burası çeşitli etkinliklerin yapılacağı çok değerli bir yer olacaktır. Bu skateparkımız Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun düzenleyeceği BMX Oyunları gibi müsabakalara ev sahipliği yapma potansiyeline sahip olduğu gibi, birçok özel etkinliği de kendisine çekecek ve bu alanı uluslararası arenada da tanınır bir cazibe merkezi haline getirecektir. 


Dolayısıyla değerli belediyemizin bu çağrımıza kulak vermesini diliyoruz. Genç sporcularımız daha iyisini hakediyor. İzmit daha iyisini hakediyor. Ülkemiz daha iyisini hakediyor.

Saygılarımızla,

Akman ATILGAN

BMX TR