Ben Kevin Robinson, bu hafta 22. Yaz X Games yapılırken size X Games'in nasıl başladığını anlatmak istiyorum. 

Aslında herşey bir barda yaptığımız bir sohbetle başladı. Sene 1995'ti ve benim küçük şehrim Rhode Island'da bir bardaydık. Konumuz bizler gibi uyumsuz, sıradışı, hiçbir kategoriye girmeyen sporcular için bir yarışma düzenlemekti.  İlk ismi "Xtreme Games"ti. Bir yıl sonra sporcuların "Xtreme" kelimesini anlamsız bulmaları nedeniyle isim X GAMES olarak değiştirildi. Yarışmaların yarısı Newport'ta diğer yarısı da Providence'de yapılıyordu. Oyunlardaki 2 BMX kategorisi Vert ve Dirt'tü. Dirt yarışlarında sadece tek bir atlayış yeri vardı ve yeteri kadar hız alabilmek için deli gibi pedala basmak zorunda kalıyorduk. Vert rampası da ayrı bir komediydi. Biz BMX'çilerin iyi tutunabilmesi(!) için rampada kullandıkları boyaya kum katmışlardı! Derimizi bir güzel yüzdükten sonra kaykaycıların vert rampasında sürmeye başladık.
Güvenlik görevlileri biz BMX'çilere berbat davranıyorlardı. Inline paten o zamanların modasıydı. Dirt'te ilk defa Jay Miron birinci olmuştu. Aklımda kalan bir başka şey de Taj Mihelich'in devasa "Downside Whip"ler atıyor olduğuydu. Vert'ü ilk defa Mat Hoffman kazanmıştı. Çılgın gibi sürüyordu. Dave Mirra ikinci olmuştu. Dennis McCoy mükemmel bir 900 yapmış, ben ise 900'ü yapmaya çalışırken çakılmıştım.

19 yıl boyunca X Games'te yarışmak ve son 6 yıldır da analist olarak bulunmak harika bir duygu. Bu kadar küçük bir yarışmadan inanılmaz büyüklükte bir etkinliğe dönüşmüş olması bazen bir rüya gibi geliyor. Action Sport'ları tüm dünyaya açtığı ve BMX üzerinden yetenekli sporcuların harika bir yaşama kavuşmaları nedeniyle X Games'e çok şey borçluyuz!