Cumartesi günü Köln Jügendpark'ta yaşadığımız ilk gün, heyecanlı olduğu kadar yorucu da olmuştu. Ancak üzerimizdeki tüm yorgunluğa rağmen soluduğumuz atmosfer, BMX dünyasının ünlülerinin çevremizde oluşu ve bize gösterdikleri sıcak ilgi çok mutlu ediciydi. Bir gün önce bizimle günün değerlendirmesini yapmak için BMXTR evinde kalan Murat Özdemir ve Ediz Pazar sabahı erkenden çay bardakları içerisinden türk kahvelerini içerek sabah 5'e kadar yazı yazmaktan yorgun düşmüş olan Akman'ı uyur vaziyette bıraktılar ve evden sessizce çıkarak ve parkın yolunu tuttular. Park alanı yavaş yavaş dolmaya başlamıştı ve bir önceki günden elemeleri geçenler finaller için ısınmaya başlamışlardı. Hava bir kapatıyor bir açıyordu. Arada sırada yağan yağmurlar nedeniyle flatland için ayrılmış kapalı alan iyice kalabalıklaşmıştı. 
Terry Adams ve Matthias Dandois amatörlerin yarışmalarını ve ısınma hareketlerini seyretmek için gelmişlerdi. Onları bulmuşken bir fotoğraf almamak olmazdı. 


Sürücümüz Murat Özdemir güzel bir ısınma turu geçirdi. Eşi ve BMXTR ailecek sporcumuzu desteklemek için yerlerimizi aldık.

 


Ve yarışma Scott O'Brien sunuculuğunda başladı. Murat finallere kalan 12 sporcu arasında 5. sırada yarışacaktı. Murat yaklaşık 1.5 dakikalık sürüşün ilk dakikasındaki hareket serisini başarıyla tamamladı. Ancak son 30 saniyelik sürüşteki hareket serisini biraz da yarışma ortamının verdiği gerginlik ve heyecanla ufak hatalarla tamamlayabilirken son hareketi 3 kere denemesine rağmen tamamlayamadı. Flatland disiplininin biraz da cilvesi budur. Bir terazi hassasiyetindeki hareketlerde bir milimlik bir hata tüm hareketin başarısızlığına yol açabilir. Çelik gibi sinirlere ve çok iyi bir konsantrasyona sahip olmak gerekir. Ancak Murat ikinci defa katıldığı Köln ayağında, bir önceki başarısını katlayarak toplam katılan 32 kişi arasında 8. olarak yarışmayı tamamladı. BMXTR olarak Murat Özdemir'in başarılarının devamını diliyoruz. Bu spor içerisinde var olduğu sürece kendisinin takipçisi ve destekçisi olacağız.


 Flatland amatör finallerinden sonra hava biraz olsun açtı. Fırsattan istifade old school için ayrılmış bölge canlanmaya başlamıştı. Köln BMX'ininin emektarı ve yıllarca BMX Worlds'ün 30 yıllık bir süredir organizatörlüğünü yapan Stephan Prantl ve diğer Alman old school sürücüleri seyretmek hakikaten keyifliydi. Ayrıca BMX'in Almanya'da yaş ve cinsiyet gözetmeksizin bir gelenek ve kültür olduğunu da bu gösterilerde bir kere daha hissettik. Darısı ülkemizin başına!Sıra pro street finallerine gelmişti. Ülkemizin street dalında bir numaralı ve de Red Bull sporcusu olan Arif Gül, bir gün önce 7. olarak bugün finallerde yarışmaya hak kazanmıştı. Başarılı bir ısınma turundan sonra sıra kendisine geldi. Birbirinden başarılı 3 tur yaptı. Son hareketini de 2. denemeden sonra 360 bar spin ile tamamlayarak büyük sevinç yaşadı. Bütün yarışmacılar içinde tek Türk, hatta Alman olmayan tek sporcu olarak yarışmayı 5.likle tamamladı. 


Gençlik kahramanımız Bob Haro'nun yanına tekrar uğramadan edemedik. Kendisi için Alexa tarafından özel olarak hazırlanmış pastadan nasibimizi biz de aldık! Köln'e yolunuz düşerse Alexa Force'un pastalarını denemeden gitmeyin deriz. 


Bob, BMXTR'nin Türkiye'de edinmiş olduğu misyondan etkilenmişti. Türkiye'de yapabileceklerimizi konuştuktan sonra BMXTR için sonsuza dek unutulmayacak bir hatıra hediye etti...
Bob'tan ayrıldıktan sonra bir gün önce öğle yemeği yediğimiz Daniel Dhers'ten aldığımız söz üzerine VIP basın odasında bir söyleşi yapma fırsatı bulduk. Bu söyleşinin detayları daha sonra sitemizde Daniel Dhers röportajı olarak yayınlanacak.
Söyleşimiz bittikten sonra 'spine yarışmaları başladı. Bizim ve tüm etkinliğin kalbini çalan 8 yaşındaki Lennox Zimmermann'ı ve Daniel Dhers'i bayrağımızın önünde Table'da izlemek büyük keyifti...Yorucu, uzun bir günün ardından ödül töreni vakti geldi. Güneş batmaya başlamış, parktakiler ödül alacak olan sporcuları kutlamak için Spine pistinin üzerinde yerlerini almaya başlamışlardı. Stephan Prantl hediyeleri bizzat kendisi dağıttı. Bu önemli organizasyonda ilk üçe girmeyi başaran sporcuların mutlulukları gözlerinden okunuyordu!

AMATÖR FLATLAND DALINDA ÖDÜL SIRALAMASI:

1 Barre Neirynck (Belçika)
2 Michal Kupec (Çek Cumhuriyeti)
3 Patrik Raš (Çek Cumhuriyeti)


 

AMATÖR SPINE DALINDA ÖDÜL SIRALAMASI:1 Lennox Zimmermann (Germany)
2 Jason Pascher (Germany)
3 Robin Winkler (Germany)

AMATÖR STREET DALINDA ÖDÜL SIRALAMASI:


1 Kai Schulte-Lippert (Germany)
2 Jannik Pertz (Germany)
3 Aaron Paffenholz (Germany)

PRO STREET DALINDA ÖDÜL SIRALAMASI:


1 Felix  Prangenberg (Germany)
2 Daniel Portorreal (Germany)
3 Moritz Nussbaumer (Germany)
PRO SPINE DALINDA ÖDÜL SIRALAMASI:


1 Daniel Dhers (Venezuela)
2 Timo Schulze (Germany)
3 Evan Brandes (Germany)

PRO FLATLAND DALINDA ÖDÜL SIRALAMASI:


1 Viki Gomez (Spain)
2 Alex Jumelin (France)
3 Matthias Dandois (France)

KICKTURN RAMP OLD SCHOOL ÖDÜL SIRALAMASI:1 Dirk Brandes (Germany)
2 Andy Gruber (Germany)
3 Andre Damm (Germany)

 

 
Stephan BMXTR'ye Köln'e kadar geldiği için teşekkür etmek istedi. Ama aslında tüm BMX dünyasının Stephan'a böyle bir aile ortamı yaratarak bu organizasyonu 32 yıldır büyük zahmetlerle bugüne getirmiş olmasından dolayı teşekkür etmesi gerekiyordu. Bu teşekkürü Türkiye'nin kendi payına düşen kısmı için biz ettik...

Jügendpark'ta etkinliğin bitmeye yüz tutmasıyla insanlar alandan ayrılmaya başlamıştı... Her güzel şeyin sonunun çabuk gelmesi gibi bu harika haftasonu da sona ermişti.  Ediz, Akman, Eylem ve Duru BMXTR evine geçtiler. Birkaç saat sonra Akman ve ailesi Türkiye'ye doğru yola çıkacaklardı. Ediz ise bir gün daha kalarak ertesi gün Almanya'da kalan ünlü sürücülerle şehri dolaşarak ilişkileri pekiştirdi. BMXTR için Köln her zaman bir BMX şehri olarak kalacak ve burada kurdukları dostluklar asla bitmeyecek...