Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Akman Atılgan 28.07.2017
BMX Köln bizler için manevi yönden çok değerli bir etkinlik. 33 senedir düzenlenen dünyanın en eski BMX etkinliği olmasının yanı sıra, her gittiğimizde sıcaklığıyla BMX ailesinin bir parçası olduğumuzu hissettirmesi insanı derinden etkiliyor. Ayrıca burada düzenlenen yarışmalarda kendini fark ettiren sporcular sponsor bulma ve BMX dünyasında tanınma yolunda önemli bir adım atmış oluyorlar.  

Bu sene BMX Köln, bizler için BMX turizminden daha öte bir anlam taşıyordu, çünkü yanımızda BMX sporuna gönül vermiş 5 sporcumuz vardı. Bir anlamda BMX'in Türkiye'deki sesi olma misyonunu gerçekleştirmek için de oradaydık. İnanıyoruz ki Köln'ün bize yıllardır verdiği samimiyet ve dostluk hissini bu sene bizimle gelen 5 sporcumuz da derinden hissetti. 

Bu yazımızda etkinliğin detaylarından çok sporcularımızın yarışmalarda gösterdiği performanslara ve davranış biçimlerine yer verdik. Şimdi artılarıyla ve eksileriyle Köln'de yapılan street yarışmalarının bir analizini yapalım:

Köln'de yapılan yarışmalar 3 ana kategorideydi: Street, Spine ve Flatland. Türk sporcularımız sadece Street'de yarıştılar. Street iki klasmandaydı: Amatör ve Pro.

İsmail Emre Dalgıç, Batuhan Güldengel ve G-Shock için süren Ahmet Samet Erdem amatör klasmanda yarışmayı seçtiler. Pro Street kategorisinde ise Red Bull ve Haro Türkiye sürücüsü Arif Gül ve Fibera BMX, Go For It ve Haro Türkiye sponsorlukları bulunan Bora Altıntaş yarıştılar. Amatör klasman sadece Cumartesi günü yapılan direkt finallerle sona erdi. Pro klasmanda Cumartesi günü elemeler, Pazar günü ise finaller yapıldı.

 

Yarışmayı ve sporcularımızı değerlendirirken önce parkur özelliklerine dikkat çekmekte fayda var. Geçen sene Köln'de yapılan street yarışması banklardan ve raillerden oluşan tam anlamıyla teknik bir street parkuruydu. Bu sene ise yarışmacılara street yeteneklerinin yanısıra park kabiliyetlerini öne çıkarma fırsatı veren quarter pipe ları bol bir parkur dizayn edilmişti. Bu durum spine'da yarışan sporcuların street'te de yarışmalarına olanak verdiği gibi street ağırlıklı süren sporcuların tepkisine yol açtı. Jüri 2'si street'çi 2'si park'çı 4 eski BMX sürücüsünden oluşuyordu, dolayısıyla street hareketlerinin yanısıra flair, backflip gibi park hareketleri de puan kazandırdı. Şimdi sporcularımıza ve değerlendirmelere yer verelim:

Pro Klasman-Arif Gül:Arif ve Bora Köln'e Perşembe günü geldiler.  Perşembe ve Cuma günleri ikisi de yoğun olarak Jugendpark'ın içerisinde bulunan beton parkta antreman yaptılar. Bu antremanları o kadar yoğun yaptılar ki elemelerin olduğu gün ikisi de kas ağrılarından ve bitkinlikten şikayetçiydiler. Ayrıca bir gece önce ateşlenerek rahatsızlanan Arif yorgun olmanın etkisiyle parkurda fazla ısınma hareketi yapmadı. Arif tüm bunlara rağmen hareket serisini iyi ve doğru bir biçimde kurguladı. Sıra ona geldiğinde kurgu olarak hazırdı ancak fiziken hazır olduğunu söyleyemeyiz.

Birinci sürüşünde %80 iyi bir performans gösterdi ancak iki defa düşüş yaşadı:İkinci sürüşünün de başında bir düşme yaşayarak demoralize olduğunu tahmin ediyoruz. Dolayısıyla ikinci sürüşü biraz daha tutuk geçti.

Yarışmanın son kısmı olan "last trick" ise Arif için başarılı geçti sayılır. 2 denemenin ardından 3. de hareketini tamamlayan Arif son saniyede bir tailwhip eklemeye karar verdi ancak herzaman başarıyla yaptığı tailwhip'te düştü. Bunun puan kaybettirip kaybettirmediğini bilemiyoruz ama neticede genel olarak last trick büyük beğeni topladı. 


Netice olarak Arif ilk gün elemelerinde 13. olarak 12 kişilik finale kalan grubu bir kişi ile kaçırmış oldu. Ertesi gün sabah saatlerinde ise bir sürpriz oldu ve yarışmacıların bir tanesinin diskalifiye olduğu ve Arif'in finallere kaldığı bilgisi organizasyon tarafından BMXTR'a telefonla bildirildi. Arif'i otelden çıkış yaparken yakaladık. Yarışmadan 1.5 saat önce parkurda olan Arif motive değildi ve zihnen kendisini hazırlayamamıştı. Her ne kadar kendisine moral ve motivasyon desteği vermeye çalışsak da parkurda yeteri kadar ısınma hareketi bile yapmadı ve ilk sürüşünde düşerek ellerini yaraladı. Ambulansta tedavi olmak zorunda kalınca yarışmayı terk etmek zorunda kaldı. Kısacası bu sene Köln Arif açısından çok başarılı geçmiş sayılmaz. Arif'in final performansını aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz:


Pro Klasman-Bora Altıntaş:

Bora yarışmaya ailesi ve Arif'le beraber gelmişti. Arif'le aynı otelde kaldılar ve genel olarak antremanlarını beraber yaparak motivasyonlarını beraber kurmaya çalıştılar. Türkiye'nin en iyi BMX sporcularından ikisinin bu kadar iyi arkadaş olmaları aslında sporumuz için büyük bir kazançtır. Çünkü BMX birbirinden etkilenmeyle gelişen bir spor. Aynı zamanda arkadaşlık bağlarının kuvvetli olduğu dayanışma içerisinde bulunulan her ortamda başarı olasılığı daha da yüksektir.


Ancak her sporcunun motivasyon kaynağı farklıdır. Arkadaşlık bağları ne kadar kuvvetli olursa olsun sporcularımızın kendi motivasyon kaynaklarını bulmalarında fayda görüyoruz ve tavsiye ediyoruz. Bora da Arif'le beraber ilk iki gün kendilerini parçalarcasına antrenman yapma hatasını yaptı ve Cumartesi günü aynı derecede yorgundu.  Bora ilk performansına güzel bir 540'la başlangıç yaptı ancak performansın geri kalan kısmında beklenmeyecek zorluklardaki hareketlerde (tailwhip gibi) iki kere düşmesi ciddi puan kaybı yarattı.   

Bora'nın 1. performansı:


İkinci performansta ise hareket serisinde yaşadığı düşüşlerle ciddi puan kayıpları yaşadı.

Last Trick'te 180 tailwhip'i tamamlayamayarak elemelerde son sıralarda yer bulabildi ve finallere katılmaya hak kazanamadı. Amatör Klasman-Ahmet Samet Erdem

Samet, İsmail ve Batuhan'la beraber ilk defa yurt dışına çıkmayı bir yana bırakın, ilk defa uluslararası bir yarışmada olmanın heyecanını yaşıyordu. Uzun süre amatörde mi pro klasmanda mı yarışmalıyım diye kararsız kaldı. Bizim Köln'de daha önce edindiğimiz tecrübeler Samet'in amatörde yarışmasını öngörüyordu. Öyle de oldu. Samet kararını amatörde yarışma şeklinde verdi ve aldığı sonuç açısından da isabetli de bir karar oldu.Samet'i Cumartesi sabahı yarışma öncesi parkurda ısınma turları sırasında oldukça tutuk bulduk. Zaman zaman da yeteri kadar ısınmadığı için eleştirilerimize maruz kaldı. Sanıyoruz ilk defa böyle bir ortamda olduğu için biraz gergindi. Isınma sırasında hiçbir tailwhip'i tamamlayamaması bizi biraz endişelendirdiyse de iş performansa geldiği zaman Samet beklediğimizden daha iyi bir performans gösterdi. 

Samet'in birinci performansı:Samet'in ikinci performansı:Last Trick ise Samet açısından tam bir başarıydı. Daha önce sadece bir kere tamamlayabilmiş olduğu Feeble 180 Full Cap Half Cap Whip'i Lasst Trick olarak seçmiş olması herşeyden önce büyük bir cesaret örneğiydi. Üstüne üstlük hareketi bir kerede yapmış olması büyük başarıydı. Seyirci de alkışlarıyla buna cevap verdi. 


Neticede 25 kişi arasında güçlü bir çok rakibini geride bırakarak 6. olarak hem ülkemizi hem de sponsorluğu altında sürdüğü -Shock'u en iyi şekilde temsil etmiş oldu. Samet'in başarılarının devamını diliyoruz.

Amatör Klasman-İsmail Emre Dalgıç

İsmail, bu yarışmaya girebilmek için ciddi bir çaba harcadı. Dizindeki soruna rağmen doktorunun tavsiyesini dinlemeyerek ve vizesini son günde alarak adeta mucizevi bir şekilde Köln'e geldi. Diğer sürücülerimiz arasında etkinliğin ve yarışmanın keyfini en çok çıkaran, steet parkurunda saatlerce keyif alarak süren, heyecan ve gerginlikten uzak, ortamın zevkine en çok varan sporcumuz İsmail'di.

  

Cumartesi sabahı saat 8:00'da parkura gelen ilk grup bizdik ve İsmail sabah 8'den 12'ye dek boşluksuz parkura ısınmaya çalıştı. Biz diğer sürücülerimizi yeteri kadar ısınmıyorlar diye eleştirirken İsmail'i artık yeter biraz dinlen diye durdurmaya çalıştık. Netice olarak yarışlara 15 dakika kalmışken İsmail düştü ve ellerini yaraladı. Dolayısıyla yarışmaya elleri bandajlı olarak çıktı. Ancak bu uzun alıştırmaları İsmail aslında çok verimli kullandı ve Ediz abisiyle yarışmadaki hareket serisini adım adım çok dikkatli bir biçimde kurguladılar.

 

İsmail küçük yaşı, minyon yapısı ve cana yakın davranışlarıyla sevilen bir sürücümüz ve aynı sempatiyi Almanya'da da topladı. Özellikle performansı sırasında yaptığı full capler ve araba üzerinden yaptığı x-up larla beğeni topladı ve iki hareket serisi ve last trick sonunda güzel bir 8. lik aldı.

İsmail'in performansları:


Amatör Klasman-Batuhan Güldengel

Batuhan da diğer amatör arkadaşları gibi ilk defa yurtdışına çıkıyordu. Bizi son anda arayarak etkinlikten vize için davetiye çıkartabilmiş ve vize almıştı. Batuhan mizaç olarak sessiz ve ağırbaşlı bir sürücümüz ve Cumartesi günü yarışma öncesi Samet gibi fazla alıştırma yaptığını söyleyemeyiz. Daha çok sürücüleri seyretmeyi tercih ettiyse de kendisine göre başarılı bir sürüş yaptı ve 10. sırayı aldı. Böylece 3 amatör sporcumuz da 25 kişi arasından 6. lık, 8.lik ve 10.luk almış oldular! Batuhan'ın 1. performansı:

Batuhan'ın 2. performansı:
Sporcularımız için genel bir tavsiyede bulunmamız gerekirse, herşeyden önce yarışma öncesi parkurun keyfine varsınlar, sürmenin tadını çıkarsınlar ve kendilerini yarışma stresine sokmasınlar. Mümkün olduğunca bu tür yarışmalarda yabancı sürücülerle arkadaşlık kursunlar, çünkü bu insanlarla beraber sürmek her zaman mümkün olmuyor. Bir de eldiven gibi koruyucuları takmayı alışkanlık edinirlerse yaralanmaların önüne geçebilirler ve performansları olumsuz etkilenmez. Sürücülerimiz genelde kask, eldiven gibi koruyucuları sadece yarışmalarda değil günlük sürüşlerinde de takmayı alışkanlık ederlerse sürüş hayatları daha sağlıklı ve uzun ömürlü olur. 

BMX'te başarılı olmak, dünyaya kendini tanıtmanın yolu biraz da bu tür organizasyonlara katılmak ve yarışmaktan geçiyor. Uluslararası yarışma tecrübesi edinmek sporcular için son derece önemli. Bizler BMX TR olarak bu konuda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz ve sporcularımızı cesaretlendirmek için her türlü desteği sağlayacağız. Umuyoruz ki önümüzdeki zamanda daha çok sporcuyla daha başarılı yerlere gelir ve ülkemizi bu sporda en iyi şekilde temsil ederiz...