Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Adım Mustafa Keskin. 1976 doğumluyum. 1987-88 yıllarında BMX sürücülüğüne ilk adımı attım. İlk bisikletim yerli bir üretimdi ve gamalı (pedal kolunda 3 cm vidalı çivi vardı) dediğimiz türdendi. O zamanlar ilkokuldan sonra genelde ailelerimiz bizi çalışmaya gönderirlerdi, benim de hayalim aldığım paraları biriktirip ilk iş bir bisiklet almaktı. 1990'da profesyonel sürücülüğe başladım.

Bmx'le sıçramayı, bir şeylerin üzerinden atlamayı çok iyi bir şekilde geliştirdim.


Bir defasında yerel bir TV kanalı için çekim yapıyorduk, bu coşkuyla 22 kişinin üzerinden hiçbir rampa veya benzeri birşey kullanmadan atladım. 15 tane bisikleti ters çevirip göbekten atlama dediğimiz atlamayı da yaptım ama rahat 20 bisikletten atlayacak mesafeyi katetmiştim.

Yine 90'lı yıllarda şehrimizin çeşitli yerlerine topraktan rampalar yapardım ve BMX sürücüleri haftasonları bu rampalara akın ederdi. 


Yaz -kış kar –yağmur dinlemezdik her mevsimde BMX'lerimize binerdik. Hiç usanmazdık. Gece geç saatlere kadar bisikletlerimizi bırakmazdık. Yaz aylarında 10-15 kişi toplanıp BMX'lerimizi de alıp gezmeye otobüslerle Mersin'e giderdik. Birkaç gece orada pansiyonlarda kalırdık, Mersin'de bu sporu yapan yoktu, dolaysıyla halkın bize ilgisi bir hayli fazla idi.

Bisikletlerimizle gösteriler yapardık. Halk bize bir koridor açardı ve büyük bir heyecanla izlerdi. Bazı vatandaşlar gösterimizi ücretli sanırlardı ve biz de ücretsiz olduğunu ısrarla izah ederdik.


Gaziantep'te ilk skateparkı Büyükşehir Belediyesi ile görüşüp koordineli bir şekilde yaptırdım.

Parkın bazı yerleri istediğimiz gibi olmadı, hatta bir rampayı daha inşaat aşamasındayken yetkililere bildirip yıktırdım. Tam istediğimiz gibi olmadı ama yine çok sevinmiştik. Sonrasında belediyenin özel gösteri takımı olduk. Bazı açılışlara ve gösterilere giderdik. Belediye bize özel kıyafetler aldı ve ayrıca geceleri haftanın belli günlerinde halka ücretsiz gösteriler yapmaya başladık.


Kısacası Gaziantep’te yaklaşık 20 yıl BMX sporunun başını çektim ve bu dönemlerde BMX sporuna büyük katkılarım oldu. Mersin'e BMX sporunu yine ben kazandırdım. Mersin'de Volkan Karacan arkadaşımızla tanıştık, çok amatördü ama hevesliydi bu spora ve bir hayli geliştirdi. Adana'da da bu sporu yapan arkadaşlarımız vardı. Mehmet Kurt, Hasan Keçe ve birkaç arkadaş daha vardı ama Gaziantep olarak biz bu bölgelerde diğer şehirlerden daha öndeydik. Tatlı ve heyecanlı bir çekişme başlamıştı Adana'daki BMX'çilerle.


Bu spora gönül vermiş biri olmaktan dolayı çok mutluyum. Bu sporu bizden sonraki gençlere daha kaliteli ve eğlenceli bir şekilde ulaştırabildiysek ne mutlu bize…