Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!Bu sene 17.si yapılacak olan Simple Session, Estonya Tallin'de 4-5 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. 30'un üzerinde ülkenin en iyi sürücülerinin katılacağı etkinlikte yaklaşık 150 BMX sürücüsü yarışacak. Yarışma boyunca BMX TR olarak sizleri etkinlikten haberdar edeceğiz. 4-5 Şubat tarihlerinde sayfamızı takip edin!

Peki 16 yıldır yapılmakta olan bu dünya çapındaki etkinliğin hikayesi nedir? BMX TR için sizler için araştırdık ve FAT BMX'in kurucusu Bart De Jong'un bir makalesinin bu etkinliğin tarihini güzel bir şekilde anlattığını fark ettik. Kendisinden izin aldık ve makalesini siz sürücülerimiz için Türkçeye çevirdik. Keyifle okumanız dileğiyle...


SIMPLE SESSION TARİH DERSİ

Bart De JongPro bir sürücüye hangi yıllık yarışmayı sabırsızlıkla beklediğini sorarsanız cevabı büyük ihtimalle "Simple Session" olacaktır. Bu etkinlik BMX'i çok ihtişamlı bir şekilde ve her şeyi doğru yaparak kutluyor. Birçok BMX sürücüsü Tallin yolculuğuna çıkmıştır ve Risto Kalmre ve ekibi şehri dünya BMX haritasına koymayı başarmıştır.

1999 yılında Estonya'da bir GT Air Show yapmıştık. Belçika'dan yola çıktığımız uzun bir yolculuk olmuştu. İskandinavya üzerinden geçen rotamızda bir çok feribota binmek durumunda kalmıştık ve Estonya sınırına ulaştığımızda sürücülerden biri ülkeye girememişti. Çünkü yanında sadece kimlik kartını getirmişti. Yola devam etmeden önce sorunu Tallin'deki Fransız konsolosluğunda çözmek zorunda kalmıştık.  

Yaptığımız gösteriler başarılıydı ve hayranlarımızla birçok resimler çektirdik. Risto Kalmre'de onlardan biriydi ve gösteriyi izledikten sonra BMX işine girmeye karar vermişti. Bir sene sonra (2000) Simple Session doğmuştu. Bir 4 yıl daha sonra Tallin'deydim ve Saku Suurhal'daki etkinliğin sunuculuğunu yapıyordum.

Risto ile yıllar içerisinde hep temasta olduk ve etkinliğin yapılabilmesiyle ilgili kendisine tavsiye vermekten dolayı hep mutlu oldum. Kötü zamanlarda bile Risto ve ekibi her yıl bir pro etkinlik yapmayı başardılar ve biz de bir tanesini bile kaçırmadık. Simple Session'un en son etkinliği için yine biletimi aldım ve bu sefer pasaportum yanımda.

BdJ

Fotoğraf: Estonya'da 1999 GT Air Show. Phil Dolan, Zach Shaw ve Romaric Fath. Resimde ben (soldan 3.) ve Risto Kalmre (somdan 4.). #tumbsup #simplesession