Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Sevgili BMX sporcuları!

Bugüne dek BMX’i Türkiye’de sadece rampa, street, park, flatland ile tanıdınız. Kökleri 50 yıl öncesine dek dayanan, BMX’in ilk çıkış noktası ve olimpik bir spor olan  BMX Supercross, BMX’te gösterilen gayretler sonucu, Türkiye Bisiklet Federasyonunun da katkılarıyla Türkiye’ye geliyor. Hedef 2020 Tokyo Olimpiyatları’na milli sürücü yetiştirmek! 

Ayrıca 30 yıldır Türkiye’de gençlerimiz tarafından amatör olarak yapılmakta olan ve UCI tarafından olimpiyatlara sokulması düşünülen BMX Freestyle da (PARK, STREET, FLATLAND), artık Türkiye Bisiklet Federasyonunun çatısı altına giriyor.  

Böylece tüm BMX faaliyetleri resmi olarak Türkiye BMX Oyunları adı ve Türkiye Bisiklet Federasyonu çatısı altında toplanıyor.

Bu amaçla Türkiye Bisiklet Federasyonu 2017 yılında yarışmalar başlatacak. Bu yarışmaların tarih ve yerleri Türkiye Bisiklet Federasyonu Resmi web sitesi http://bisiklet.gov.tr/ ve BMX TR tarafından sitemiz ve sosyal medya aracılığı ile ayrıca duyurulacak.

Bu yarışlara katılabilmeniz için, lisanslı bisiklet sporcusu olmanız gerekiyor. BMX sürücülerimizi lisans almaya davet ediyoruz. Lisans almanız için gerekli bilgiler aşağıdadır. Lisanslarını alanlar, lisanslarını taratarak Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine bilgilerini gönderebilirler. Yarışma takvimi Türkiye Bisiklet Federasyonu Web Sitesinden ve www.bmxtr.com web sitelerinden takip edilebilir. Ayrıca tüm lisanslı sporcularımız e-mail yoluyla BMX TR tarafından bilgilendirilecektir.


BİSİKLET LİSANSI NASIL ÇIKARTILIR?

Ülkemizde düzenlenen bisiklet yarışlarına bisiklet lisanssız katılabilmek mümkün değildir. Lisanslı bir bisiklet sporcusu olabilmek için ilk olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün (GSGM) öngördüğü Sporcu Lisansının alınması gereklidir. Bisiklet sporu bireysel katılım kabul ettiğinden lisansınızı ferdi lisans ya da bağlı bulunacağınız kulüp lisansı olarak çıkartabilirsiniz. Bunun için gerekli işlemler sırasıyla şu şekilde gerçekleştirilmelidir.

  1. Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine (GSİM) güncel 3 adet vesikalık fotoğraf ile giderek gerekli evrakları doldurun.
  2. Sporcu olmanın ilk şartı sağlıktır. Bu sebeple bir sağlık kurumundan (Devlet Hastahanesi, Sağlık Ocağı, Kulüp Doktoru vs.) sağlıklı olduğunuza dair doktor imzalı bir rapor almanız gerekmekte.
  3. T.C. Nüfus Cüzdanınız ile birlikte tekrar GSİM’ne giderek işlemleriniz için başvurunuzu tamamlayın. İl Müdürlüğünün çalışma planına göre aynı gün ya da aynı hafta içinde onaylı sporcu lisansınızı edinmiş olacaksınız.
  4. Lisanslar 1 yıl boyunca geçerliliklerini korur.
  5. Her yıl 1 Ocak’tan itibaren sağlık kontrolünden sonra lisansların vizeleri yapılarak yenilenmelidir.
  6. GSGM onaylı lisansınız ile Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun yarış takviminde bulunan ulusal tüm yarışmalara katılabilirsiniz.