Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!Sevgili BMX severler, BMX TR olarak Türkiye'de BMX'in sesi olmaya, BXM'i geliştirmek için çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Bunlara geçtiğimiz haftasonu bir yenisini daha ekledik. Aralık 2016'da Bisiklet Federasyonu'nun davetlisi olarak katıldığımız çalıştayda, Federasyon Başkanımız Erol Küçükbakırcı'nın ve Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Kutlu'nun bize sunduğu fırsatla ektiğimiz tohumlar ilk meyvesini verdi ve  29-30 Nisan 2017 tarihlerinde Türkiye'de bir tarih yazıldı ve Türkiye'nin ilk resmi BMX yarışını Federasyonumuzla ve Alanya Belediyesi'yle el ele yaptık. 


BMX TR olarak 28 Nisan akşamı uçakla yola çıktığımızda çok heyecanlıydık. BMX yarışlarının dünyada tek otoritesi UCI'nin yarışma kurallarını, yaş kategorilerini ve pistlere ilişkin özelliklerin bir çoğunu İngilizce'den Türkçe'ye çevirmiştik, ancak Alanya'da neyle karşılaşacağımızı, kaç yarışmacının katılacağını bilmiyorduk. Ben parkur koordinatörü, Edi'de yarış koordinatörü olarak görev alacaktı...Biraz heyecanlı, biraz da stres dolu bir yolculuktan sonra 29 Nisan sabahı soluğu Alanya BMX parkurunda aldık. Mustafa Şirin kardeşimiz bizi karşıladı ve pistte yapılan hazırlıkları anlattı. Biz de pistte elimizden gelen ne varsa ortaya koymak üzere kolları sıvadık...

Start Rampasının Altındaki Mutfak

Biraz sonra Federasyon Merkez Hakem Kurulu As Başkanı Ali Badak ve Merkez Hakem Kurulu Üyeleri Celal Siper Özdöl ve Rüstem Kayın hocalarımız bizlere katıldılar. Pistte incelemelerde bulunduk. Mustafa Şirin pistte yapılan hazırlıkları bize anlattı. Açıkçası Aralık ayında ziyaret ettiğimiz pistten çok daha farklı ve iyi durumda bir pist bulmuştuk. Alanya Belediyesi yetkilileri pisti temizlemiş, start rampası kapısının hidroliklerini onarmış ve virajlardaki asfalt onarımlarını bitirmişlerdi. Arkadaki futbol sahasına döndürülmüş tribünler olması gereken tarafa, BMX pistine doğru döndürülmüştü. 

Saat 3'te başlayacak olan yarışmacı kayıtlarından önce Alanya Gençlik Merkezi'ne gittik. Salcano'nun hazırladığı numara plakaları gelmişti. Kayıt masasında Ediz'le bir hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra kayıtlar başladı. 


Kayıtlar sırasında tanıdık yüzler görmek bizi çok mutlu etti.
Hocalarımızla aldığımız karar sonucu tüm kayıt olan yarışmacılarımıza bir derslikte yarışma kurallarını anlatmak üzere toplandık. Neticede Türkiye'de ilk defa yapılacak olan bir yarışmaydı ve sürücülerimizin kuralları bilmemeleri normaldi. Toplantı esnasında Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Zeki Kutlu bizleri yalnız bırakmadı ve güzel bir açılış konuşması yaptı. Konuşmasında ertesi gün yapılacak olan yarışmaların tarihi bir önemi olduğunu vurguladı ve yarışmaya katılan tüm sporcuların tarihe geçeceğini söyledi...Daha sonra söz alan hakemlerimiz ve BMX TR, yarışma kurallarını anlattık. 67 sporcu kayıt yaptırmıştı ve çoğu toplantıdaydı. Kısa süre içerisinde katılımın umduğumuzdan fazla olması çok sevindiriciydi. 12 bayan 55 de erkek sporcumuzu ertesi gün yarışmalarda görmek çok heyecanlı olacaktı...

Toplantıdan sonra hocalarımızla beraber bir teknik toplantı düzenledik. Gece 11'e kadar süren toplantıda kayıt olan sporcuları yaş kategorilerine ayırdık, yarışma "Heat" lerini belirledik, "time trial" kararlarını aldık. Bisiklet Federasyonundan hocalarımızın engin tecrübeleri ile BMX aşkımızı ve yabancı dökümanlardan yaptığımız çevirileri birleştirerek yarınki tüm planı yapmıştık...Uzun ve yorucu bir gün olmuştu.  Ertesi gün büyük gündü. Gece yarısı uyumak üzere otellerimize çekildik.Ve büyük gün geldi çattı. Çıkış rampasından start alma tecrübesi olmayan sürücülerimiz için sabah 09:00-10:00 arasında bir antrenman saati belirlemiştik. Onlarca yarışmacı, antrenör, onları beraber izlemeye gelen arkadaşları ve velileri ile beraber 200'e yakın insan Alanya BMX Parkuru'nu doldurmuştu. İlk başta "Time Trial" dediğimiz koşularla, her sporcunun teker teker çıkarak kronometreye karşı parkuru bitirme süreleri belirlendi. Bu sürelere göre "heat"ler dediğimiz en fazla 8 en az 4 kişilik yarışmacı grupları dengeli biçimde düzenlendi. Daha sonra belirlenen heatlere göre yarışmalar başladı. Her 8 er'li grubun ilk 4 sporcusu bir üst tura çıkarak finale kadar yükseldiler. Yarışmalar saat 10'da başladı saat 2 'ye dek sürdü. BMX aşkı herkesi o kadar sarmıştı ki Alanya'nın sıcağına kimse aldırmadan sabırla yarışmaları seyretti. 

Yıldız Erkek B Heat 2'den bir kare: Deniz Elias Öncü, Hilmi Tunahan Baştan, Yiğit Enes Eryılmaz, Sefa Süs, Volkan Dağ


Yarışmalar sırasında sporcuların anonsunu yapan Ediz yarışmaların bir kısmını seyredemedi...Büyük Erkekler Heat 2'den bir kare: Murat Özdemir, Ahmet Samet Erdem, Eray Topluoğlu, İbrahim ŞimşekYıldız Erkek B Yarı Finalden bir kare: İsmail Emre Dalgıç, Eren Kaim, Enver Karalar, Hilmi Tunahan Baştan, Kadir İhsan Sertgöz, Deniz Elias Öncü

 

Yıldız Bayanlar Finalden Bir Kare: Funda Nur BaşDeğerli hocalarımız yarışmalar boyunca büyük emek ve özveriyle çalıştılar, çok büyük hassasiyet gösterdiler.

Ve finallerden sonra kürsü zamanı geldi. 

Büyük erkekler kategorisinde, 

1-      Emre Cengiz Güney Spor Kulübü

2-      Nihat Suşehirli Alanya Gençlik Spor Kulübü

3-      Ahmet Samet Erdem Kayseri Gençlik Spor KulübüGenç Erkekler Kategorisinde,

1-      Çağrı Baktorhan Avena Spor Kulübü

2-      Abdullah Göktaş Antalya Gençlik Spor Kulübü

3-      Sarp Dora Aksoy Antalya Demirspor

Yıldız Erkek A Kategorisinde,

1-      Kadir Görnü Alanya SMS Spor Kulübü

2-      Ali Celil Ferahzade Konya Ferdi

3-      Buğra Eken Alanya Belediye Spor Kulübü

Yıldız Erkek B Kategorisinde, 

1-      Can Alexander Öncü ALDOSK (Alanya Doğa Sporları Kulübü)

2-      Deniz Elias Öncü ALDOSK

3-      Kadir İhsan Sertgöz Alanya Belediye Spor Kulübü

Yıldız Bayanlar Kategorisinde

1-      Funda Nur Baş ALDOSK

2-      Sena Sertgöz ALDOSK

3-      Songül Neslihan Coşğun ALDOSKÖdül töreninden sonra geleneksel olarak aile fotoğrafımızı çektirdik...Endişelerimizin olduğu, ilk yarışma heyecanının fazlaca olduğu bir yarışmaydı. eksiklerimiz mutlaka vardı, ilk yarışma olması nedeniyle bazı imkansızlıklar da vardı. Bisikletlerin, kaskların, eldivenlerin çoğu ortak kullanıldı. Pistimizde ufak tefek kusurlar vardı. Ama bunlar normaldi. Önemli olan bu yarışmayı yapmak, BMX yarışlarının Türkiye'de resmi olarak yapılması idi. Ama federasyonumuz, hakemlerimiz,hocalarımız, Salcano ve çorbada BMXTR'ın da tuzuyla gerçekten kusursuz bir organizasyon oldu. İnanıyoruz ki herkes gerçekten çok güzel zaman geçirdi.  Gönül veren her gencimizi hakkıyla yarıştırabilmiş ve Türkiye'de BMX'te bir kilometre taşı koyabilmiş olmanın gönül rahatlığıyla Alanya'dan ayrıldık. Emekleri için BMX TR olarak Türkiye Bisiklet Federasyonumuza, Alanya Belediyesi'ne ve tüm sporcu ve ailelerine teşekkür ederiz. Temmuz'daki şampiyonalara herkesi bekleriz!