Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Akman Atılgan-31.08.2017


Dominic Phipps'le tanıştığımızda 2013 senesiydi ve HARO'nun tarihçesini anlatan bir kitap üzerinde çalışıyordu. Kitap basılmadan önce oldukça samimi olmuştuk. Onun yazmakta olduğu kitap bizim ilgimizi çekmişti, diğer taraftan da bizim Türkiye'de BMX için yapmaya çalıştıklarımız Dom'un ilgisini çekiyordu. İlk defa 2013'te Köln'de BMX Worlds'de buluştuk. Kitaplarından iki cildi de büyük bir alçakgönüllülükle bizler için imzaladı ve hediye etti. Dostluğumuz böyle başladı ve bugüne dek de sürmekte.

HARO'nun tarihçesi aslında dünyadaki BMX Freestyle'ın da tarihçesinin önemli bölümünü oluşturuyordu. Çünkü bugün BMX Freestyle'ın bugünlere gelmesinde Bob Haro'nun ve kurduğu şirketin büyük payı vardı. Ancak yine de tüm Freestyle kavramı HARO ile sınırlı değil. HARO dışında BMX endüstrisine katkıda bulunmuş bir sürü marka, sürücü, fotoğrafçı, imalatçı, spor menajeri, yönetici, v.s. var. BMX Freestyle akımının nasıl doğduğunu ve geliştiğini daha geniş bir pencereden görmek gerekiyordu. Bu anlayışla Dom geçen sene başlattığı projesini geçtiğimiz günlerde tamamlayarak 240 sayfalık dev bir eseri ete kemiğe büründürdü: "Wall To Wall-The Birth Of The Freestyle Movement"


 

Kitap, birbirinden bağımsız 8 bölümden oluşuyor ve herbirinin önsözü BMX Action Dergisi kurucusu Bob Osborn'un kaleminden çıkma. Her bölüm, daha önce gün yüzüne çıkmamış ve profesyonelce çekilmiş fotoğraflarla dolu. Bu nadir bulunan görselleri bulmak hiç de kolay olmamış. James Cassimus, Bob Osborn, Dean Bradley, Steve Giberson, Brad McDonald ve Hollywood yönetmeni Spike Jonze gibi dönemin ünlü BMX fotoğrafçıları bu proje için tüm arşivlerinin altını üstüne getirerek gün yüzüne çıkmamış, hiçbiryerde basılmamış fotoğraflarını buldular. Okuyucular bu kitapta sporun ileri gelenlerinin yazı ve hikayelerini bulabilecekler. Kitabın bir bölümünde de amatör bir fotoğrafçı, dul bir eş ve itfaiyeci olan ve BMX Action Dergisi'nin kurucusu Bob Osborn'un hikayesine yer veriyor. 

Projeye destek veren bir grup marka ise dönemin en aktif olan markaları olan Vans, Oakley, Haro Designs, GT Bikes, SE Bikes, ve Skyway Recreation.


Bir yıllık araştırma sonucunda kitabın ilk tanıtımı ve okuyucuyla buluşması geçtiğimiz hafta Londra'da HOUSE of VANS'ta oldu. House of Vans, Londra'ya yolu düşenlerin ve sporumuza ilgi gösterenlerin gidip görmesi gereken bir yer. House of Vans, Londra'da bulunan Old Vic Tünellerinin bir sanat galerisi, sinema, konser salonu ve bir kapalı skateparka dönüştürülmüş hali.

BMX TR olarak bu geceden haberimiz vardı, ancak BMX TR ekibinden hiçbirimiz işlerimizin yoğunluğu nedeniyle gidememiştik. Dom'un hiçbir kitap açılışını kaçırmayan yakın dostu Jason Eley, bizim de uzun zamandır arkadaşımız olduğu gibi aynı zamanda sıkı bir BMX TR takipçisi. Köln'de açtığı HARO standlarıyla ünlü olan Jason'la sık sık sohbet ederiz. Facebook'tan o gece olanları takip etmeye başladığımızda Jason ve Dom'un BMX TR'a büyük bir sürpriz hazırladığından en ufak fikrimiz yoktu. Bir süre sonra paylaşılan fotoğraflarda BMX TR'ı gördüğümüzde inanılmaz mutlu olduk. Jason hiç üşenmeyerek BMX TR logoları çizmiş ve açılış partisinde yanına getirmişti. BMX efsaneleri bizler için poz veriyor ve logomuzu imzalıyorlardı...

 
"Lord" Dave Voelker

Rich Sigur


Sevgili dostumuz Kitabın yazarı Dominic Phipps


Birçok BMX efsanesinin bir arada bulunduğu bir resim daha...

Gerçekten çok duygulanmıştık. Bizleri unutmamış olmaları heyecan vericiydi. Ama sürprizler bununla da bitmedi. Gecenin devamı niteliğinde olan ertesi gün düzenlenen İngiltere'nin en ünlü Old School etkinliği olan RAD BMX MK2017'den de BMX TR resimleri gelmeye başladı. 


Matt Hoffman-"Condor"
Efsanevi sürücü Ron Wilkerson

Skyway sürücüsü Maurice Meyer


Ve efsanevi Haro sürücüsü hala X-Games'te mücadele eden 50 yaşındaki Dennis Mccoy

BMX TR olarak fiziken orada olamasak da arkadaşlarımız sayesinde aslında oradaydık. Türkiye'de BMX'in sesi olarak İngiltere'deydik. Bir sürpriz de ertesi gün elimize ulaşan fotoğraflarla karşımıza çıktı. Dom bizim için iki kitabını hediye etmiş, imzalatmış ve kargolamıştı bile!