Türkiye'de BMX'in Sesi! | Voice of BMX in Turkey!

Akman Atılgan 16.11.2018 Amerika'nın bir DMC'si (Dennis McCoy) varsa bizim neden bir YMD'miz (Yiğit Mehmet Danışman) olmasın? Yiğit Mehmet Danışman, ilk defa katıldığı 3. Türkiye BMX Günü’nde amatör street dalında 1.lik ödülü alarak dikkatleri çekmiş ve adından söz ettirmişti. Birinciliği alınca Biz de Yiğit’le bir röportaj yapmaya karar vererek Bursa Kestel’in yolunu tuttuk. Yiğit’i mahallesinde hem ziyaret ettik hem de sürdüğü spotları ve yaşadığı ortamı görme imkanı bulduk. Geldiğimizde yanında Eskişehir’den Mert Bartu Dağ da bulunuyordu. Keyifli bir sohbet oldu. Başarının imkanlarla sınırlı olmadığını, dar imkanlarla ve az miktarda sürüş spotlarının olmasına rağmen birincilik ödülü alınabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Kimbilir belki bu performansını katlayarak devam ederse tüm dünyaya mal olmuş bir DMC gibi bir de YMD çıkar ortaya...VE RÖPORTAJIMIZ BAŞLASIN!

 

BMXTR: Merhaba Yiğit, daha önceki telefon görüşmemizde BMX’e nasıl başladığını sorduğumda bana aslında daha önce Motocross sporcusu olduğunu söylemiştin. Biraz anlatır mısın?

YMD: Evet uzun süre Morocross sporuyla uğraştım. Babam çok destekledi. Ama o zamanlar da bisiklete biniyordum. Uzun Motocross antremanlarından sonra yorgun argın yine de bisiklete bindiğimi hatırlarım.

BMXTR: Bu bölge Motocross yapılan bir bölge mi?

YMD: Aslında hayır. Eskiden parkurlarımız vardı ama üstüne fabrika yaptılar. En yakın yer Balıkesir Susurluk’tu. Sadece antrenman için Susurluk’a kadar gidiyorduk. Motocross’ta iyiydim hatta çok birincilik aldım ama bir süre sonra rakipsiz gibi hissettim ve sıkıldım.


BMXTR: Evet Google’dan bakınca bir sürü birinciliğin var gibi görünüyor. Umarım BMX Günü2nde birincilik aldın diye de BMX'ten sıkılmazsın:)  Peki Motocross'u bıraktıktan sonra BMX’e mi başladın?

YMD: Aslında zaten Motocross yaparken de BMX’e biniyordum ama Motocross’u bırakınca sadece BMX’e biner oldum.

BMXTR: Peki bu durumda senin için kaç yıldır BMX’e biniyor diyebiliriz?

YMD: Dirt Jump da biniyordum ama onu saymazsak 2.5 yıl oldu diyebiliriz.


BMXTR: Şimdi senin mahallendeyiz ve aslında görüyorum ki buralar spot açısından çok zengin sayılmaz. Hatta çok fazla bayır var ve düz alan yok gibi neredeyse.

YMD: Birkaç basamak olan bir park var burada. En yakın skatepark 45 dakika ötedeki Skypark. Orası da ulaşım olmadığı için gidişi zor bir yer.

BMXTR: Bunu neden özellikle sordum, çünkü bazı sürücüler skateparkımız yok diyerek gelişememelerini bu şekilde açıklamaya çalışıyorlar. Hatta bazıları mevcut skateparkları beğenmiyor. Ama 3. Türkiye BMX Günü’nde amatör street’te birincilik alarak bunun tersini kanıtladın.

YMD: Evet isteyince bazı şeyler olabiliyor. Düzenli şekilde eldeki imkanlarla antrenman yapmaya çalışıyorum. Türkiye BMX Günü’nde kendimi göstermeyi de çok istiyordum. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştım. BMX’i çok sevmek ve çok antrenman yapmak başarı için yeterli bence. Elbette skatepark da olsa çok güzel olur :)


BMXTR: Mesela tailwhipi rampada mı atmak daha kıymetli yoksa bunny hop’tan çıkarak atmak mı diye sorsalar bence bunny hoptan tailwhip atmak daha zor olduğu için daha kıymetli. Böyle dar imkanlarla birşeyler başaranlar daha iyi imkanlarla çok daha iyisini başarabilirler. Peki park imkanların daha fazla olsaydı street mi yapardın yoksa Park’a kayar mıydın?

YMD: Parkta hareket çeşitliliği çok, park hareketlerini elbette çalışırdım ama parkta öğrendiklerimi street’e yansıtmaya çalışırdım. Sanırım street sürmeye devam ederdim çünkü streeti gerçekten çok seviyorum. Skateparklarda kavgalar da çıkabiliyor alakasız insanlar girip çıkıyor dolayısıyla streette kendimi daha özgür ve rahat hissediyorum.

BMXTR: Evet bu Türkiye genelinde bir sorun. Bize sorulduğu zaman belediyelere hep özel güvenlik çevre çiti konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Ama yapıyorlar mı dersen maalesef hayır. Peki kendi mahallende sürerken insanlarla benzer problemler yaşıyor musun?

YMD: Hayır burada insanların çoğunu hem tanıyorum hem de tanımasam da beni hep BMX’imin üzerinde gördükleri için bana sanırım alıştılar.


BMXTR: Üniversite düşüncen var mı peki Yiğit?

YMD: Çift pasaportluyum yani Bulgar vatandaşlığım da var. O nedenle seneye YÖS’ten girmeyi düşünüyorum.  Orman mühendisliği ya da Beden Eğitimi okumayı düşünüyorum.

BMXTR: Hayatının sonuna kadar Kestel’de mi yaşamayı düşünüyorsun?

YMD: Elbette ki hayır. İzmir’de yaşamayı isterdim mesela. Belki orada okumayı düşünebilirim. Bol bol da spotları var hem de çok güzel bir şehir.  

BMXTR: Peki şehir dışından kimlerle sürüyorsun ve görüşüyorsun?

YMD: Eskişehir’den arkadaşlarım var, İstanbul’dan Kerem Tavukçu abimizle görüşüyorum Ertan abimizle görüşüyoruz. Fırsat buldukça şehir dışına çıkıp sürmeye çalışıyorum hep aynı yerde sürünce ve yalnız olunca gelişim olmuyor çünkü.


BMXTR: Peki son zamanlarda Türkiye’de BMX’in geldiği nokta hakkında ne düşünüyorsun?

YMD: Aslına bakarsan çok fazla sayıda sporcu oldu bence. Ciddi bir çoğalma var. Sosyal medyadan takip ettiğimde de böyle görüyorum. 13-15 yaş aralığında çok fazla sayıda genç sporcu çıktı ortaya ve gelişiyorlar.

BMXTR: Evet yurtdışında da alınan başarılar oluşmaya başladı.Mesela İsmail Emre Dalgıç Almanya’da 4. lük aldı, Arif Yunanistan’da ikincilik aldı. Bu tür uluslararası yarışlarda da başarılar yakalamaya başladık. Dünya arenasında yavaş yavaş tanınıyoruz. Yarışlarımıza yabancı sporcular da geliyor. Bir de benim gözlemlediğim bir şey var, Bursa’lı sürücülerin başarıları son zamanlarda ciddi şekilde hissedilir oldu. Bir tanesi de sensin. 

YMD. Evet Arif, Gökhan, Ferhat bunlar hep Bursa’dan çıkan sporcular.

BMXTR: Beraber sürdüğün oluyor mu bu arkadaşlarla?

YMD: Hepsini aynı anda denk getiremesem de tek tek beraber sürdüğümüz elbette oldu ve oluyor.


BMXTR: Türkiye BMX Günü’nün böyle bir faydası da oluyor. Tüm sürücüleri bir araya toplamış oluyorsun herkes biraraya geliyor yeni arkadaşlıklar doğuyor ne dersin?

YMD: Kesinlikle, zaten önceden de ilan basıyorsunuz herkes kendisini ayarlama çalışıyor gelmek için gayret gösteriyor.

BMXTR: Çifte pasaportlusun, Bulgaristan’da yaşamak gibi bir hayalin var mı?

YMD: Gezip görmek için sıkıntı yok ama uzun süre Bulgaristan'da yaşamak gibi bir düşüncem yok. Orada da sürücüler tanıyorum. Ancak oradaki insanlar da fazla kalmıyor Bulgaristan’da ve başka ülkelere göç ediyorlar dolayısıyla şu anda Türkiye'de kalmayı tercih ediyorum.

BMXTR: İlk bisikletin neydi?

YMD: Salcano Jump Race’im vardı. Ama açıkçası sadece düz sürebiliyordum, bir şey yapılamıyordu o bisikletle. O sıralar model araba tutkum vardı. Elimde bir model araba vardı. O arabayı bir Dirt Jump’la takas ettim. Sonra da DJ’ den BMX’e geçerek  böylece ilk defa BMX dünyasına adım atmış oldum.

BMXTR: Gelecekte BMX’le ilgili bir meslek düşündün mü hiç?


YMD: Neden olmasın, yaşadığım yeri değiştirirsem sanırım BMX’le ilgili bir mesleğim veya kariyerim olabilir.  Yaşadığın yerin çok önemi var. Eskişehir’e gidiyorum yeni bir hareket öğrenerek dönüyorum mesela. Oradaki spotlardan sürdüğün insanlardan etkileniyorsun bu da sürüşüne yansıyor.

BMXTR: Bu işlerden kızlara pek vakit kalmıyor değil mi?

YMD: Açıkçası pek kalmıyor. Benim için şu an BMX daha önemli ama ilerde bu değişebilir. Benim hayatıma uygun da bir kız olması lazım. BMX’i sevmesi lazım gezmeyi sevmesi lazım.

BMXTR: Antalya’daki şovlar hakkında ne düşünüyorsun?

YMD: Yazın şovlara katılan arkadaşlara çok saygı duyuyorum çok iyi bir iş çıkarıyorlar. Ama ben şahsen düşünmem. Çünkü şovlarda hergün sürmek hergün gösteri yapmak zorundasın. Ama ben arada sırada birkaç gün ara verip dinlenmeyi seviyorum kendi keyfime göre sürmek özgürlüğünü seviyorum.

BMXTR: Ama tabii uluslararası alanda başarılı bir sporcu olabilmek için düzenli antrenman şart biliyorsun değil mi?

YMD: Evet tabii ama şovlar bana uygun değil gibi. Ben şimdilik serbest olmayı sokakta kendi zevkim için sürmeyi tercih ediyorum.

BMXTR: Yiğit bu güzel röportaj için çok teşekkür ederim. Mert ve sana beni Kestel’de ağırladığınız sürüş spotlarını gösterdiğiniz güzel sohbetiniz için de ayrıca teşekkürler. Biliyorsun amaçlarımızdan biri de sporcularımızı yurtdışına tanıtmak olduğu için röportajını İngilizce olarak da yayınlayacağız. BMX üzerine başarılarının daha da fazlasını ve devamını dileriz.

YMD: Ben de BMX adına yaptıklarınız için ve bana zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Çok güzel bir sohbet oldu. Kestel’e her zaman beklerim.